elektrik tesisatı

bombacı

Üye
arkadaşlar elektrik tesisatı yaparken boru döşenmesi hakkında bilgi verirseniz sevinirim.resim,video olursa çok iyi olur
arkadaşlar şimdiden hepinize teşekkür ediyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tesisatta prızlerın ve buat ların standart ölçüsel olarak nası yerleştirelecegı mesela standart olarak yanı kabul görmüş yerden yükseklileri buatların nereye konması hakkında bilgisi olaanlar paylaşırmı acaba

konuyla ilgisi olan kımse yokmu acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:
*Priz ve buatların yerlerini tavan borusu döşenirken evin planına göre belirlersiniz.
*Buatlarınızı tavan borusuyla beraber montajınıda yapabilirsiniz(buatların kapaklarını ve boru deliklerini kapatın ki harç ve pislik kaçmasın).Yada boruları bırakabilirsiniz.daha sonradan evin iç bölme tuğlası örüldükten sonra kirişin hemen bitiminde buat kullanabilirsiniz.
*Buatlar için tavandan 25 cm ile 50 cm arası ölçü alabilirsiniz.
*Küçük hatırlatma olarakta nemdem dolayı banyoya buat koymayınız.
*Anahtar ve priz için ise yerden 120 cm ile 160 cm arasında hangisi kullanışlı ise.Ek olarak sadece prizler için son zamanlarda sık olarak kullanılan ölçü ise yerden 60 cm.
*Mutfakta tezgah altı ve tezgah üstü priz tesisatı yapınız.
*Banyo ve balkon priz montajlarında kapaklı priz tercih ediniz.

Kolay gelsin

cevap için tşk ler burada yazdıgın ölçülertesisat yönetmeliğindeki ölçülermi acaba birde her prızın üstünde buat koymak zorunlumudur yönetmeliğe göre bunlar hakkındada bilgi verirmisin

Ölçü standartı ve her prize buat gerek yoktur.Aşağıdaki linkte yönetmelik bulunmakta.Binanın tesisatıyla ilgili sorun yaşarsanız,bu sorununuzu açık şekilde paylaşırsanız elimizden geleni yapmaya çalışırız. Saygılarımla.

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ

Son düzenleme:
Anahtar, priz, buat noktaları için öncelikli referansınız Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği ve uygulama öncesi dağıtım şirketince onaylanan elektrik tesisat projesidir.

arkdaşlar sınavlarda sizlere proje olmadan bir yerin tesısatını yapın denılınce neleri ğöz önune alıyorsun mesela şuraya şu kadar prız koymalıyım şuraya şu kadar buat koymalıyım gibi
birde diyelimki duvarın bir yüzüne buat altına priz anahtar koydunuz duvarın karşı tarafındada 1 prız var onun içinde buat mı koymak gerekiyor yönetmelik standtına göre sizlerden yardım bekliyorum

arkdaşlar sınavlarda sizlere proje olmadan bir yerin tesısatını yapın denılınce neleri ğöz önune alıyorsun mesela şuraya şu kadar prız koymalıyım şuraya şu kadar buat koymalıyım gibi
birde diyelimki duvarın bir yüzüne buat altına priz anahtar koydunuz duvarın karşı tarafındada 1 prız var onun içinde buat mı koymak gerekiyor yönetmelik standtına göre sizlerden yardım bekliyorum

"Proje olmadan" böyle bir işe neden girişildiğini ve bu sorunuzun atölye ortamı mı yoksa gerçek uygulama için mi geçerli olduğunu bilmiyorum ama,

- eğer tavan betonu atılmadan priz koyulacaksa buatla,
- eğer tuğla örüldükten sonra ise en yakın buattan (örneğin yan duvar veya bitişik odadaki en kısa buattan) alınması uygundur.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri