kemalsf

Üye
Arkadaşlar bir binada elektrik tesisatı nasıl olur nasıl döşenir...Elektrik direklerinden gelen elektrik binaya nasıl verilir..Bu konular hakkında orta kapsamlı bilgilere acil bir şekilde ihtiyacım var...Yardımlarınızı bekliyorum..Şimdiden teşşekürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kablo bacaları ve pano odası şartı çıktıktan sonra enerjiyi direkt pano odasına mı götürüyorsunuz,girişte kofre
var mı?
Bir de enerjiyi kesmek için acil stop şartı var sanırım bu konularda bilgi verir misiniz?
enerji odasına kontaktör koyup bunun bobinini bina girişine koyulan acil stopla mı yapıyorsunuz?
(bu kontaktör sigorta ve ykş den hemen sonra mı)
Acil stobu resetlemek için röle filan da kullanılıyor mu ?

Kablo bacasında ek olmayacağından zayıf akımlar her katta kablo bacasından dışarı çıkıp buata buattan tekrar bacaya yukarı katlar için bu şekilde mi yapılıyor.

arkadasım öncelikle yukarıda bahsettiğin konular tamamıyla farklı. binaya giriş havai hat veya yeraltı kablosu döşenerek yapılır. burada binanın konumu ve kullanılan ana besleme kablosunun kesiti önemlidir. binaya giriş şekli belli ise kablo ana sayaç panosundaki tmş ye gelir. buradan baralar vasıtasıyla dairelerin ykş lerine dağıtım yapılır. sayaçlardan çıkan kolon kabloları katlarda bulunan kare buatlardan yararlanılarak daireye ulaştırılır. zayıf akım tesistı da katlardaki kare buatlardan geçirilir ve bina girişindeki panoda toplanır.
topraklama önce ana panoya gelir oradan kare buatlar ile bütün dairelere dağıtılır
kolay gelsin

Beta ' Alıntı:
Kablo bacaları ve pano odası şartı çıktıktan sonra enerjiyi direkt pano odasına mı götürüyorsunuz,girişte kofre
var mı?
Bir de enerjiyi kesmek için acil stop şartı var sanırım bu konularda bilgi verir misiniz?
enerji odasına kontaktör koyup bunun bobinini bina girişine koyulan acil stopla mı yapıyorsunuz?
(bu kontaktör sigorta ve ykş den hemen sonra mı)
Acil stobu resetlemek için röle filan da kullanılıyor mu ?

Kablo bacasında ek olmayacağından zayıf akımlar her katta kablo bacasından dışarı çıkıp buata buattan tekrar bacaya yukarı katlar için bu şekilde mi yapılıyor.

Artık sayaçtan çıkan kablolar kare buattan dağıtılmıyor.NYY kablo ile direkt daire içine giriyor. Tabi kare buatta konulabilir.
Yukarıda sorduğum sorular hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

Ana tmş nin içinde yer alan açtırma bobinine tek seferlik enerji verildiğinde,ana tmş trip konumuna geçer ve sistem bloke olur.Yani acil stop butonu tmş nin açtırma bobınını kontrol eder.Eğer tmş de açtırma bobını yoksa,çok buyuk gucler harıcınde kontaktörde kullanılabılır.

2005 yılına kadar izmirde bina tesisatı yaptım. her ilin tedas ve emo su arasındaki çalışmalar farklı olabilir. benim kaanatimce bu tür enerji odası trafosunu içinde bulunduran binalar için uygulanabilir. LF tipi devre kesiciler kullanılıyor. yapısındaki röle yardımıyla kesici açtırıyor. enerji girişi kofreden direkt kesiciye yapılıyor.

arkadaşlar bu konuyla alakalı paylaşımlarınızı bekliyorum slayt video vs harşey olabilr

konubaşlığı altındaki link te sayfa görüntülenemiyor

abi ben elektrik elektronik bölumunde okuyorum ogretmenimiz bizden bir binanın tamamen elektrik tesisati örneğini istedi ''<a href="elektrik_genel/elektrik_ic_tesisati-t25849.0.html" target="_blank">https://www.kontrolkalemi.com/forum/e...-t25849.0.html</a>'' bu sizin paylastıgınız linkte sorun var sanırım yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri