Sigorta Seçimi Nasıl Yapılır?

Sn Hemmuhhemtek
9 linyeden söz edildiğine göre seçilen sigorta linye değil kolon sigortasıdır.Elektrik iç tesisleri yönetmeliği'ne göre linye sigortaları en az 3kA,kolon sigortaları10kA olmalıdır.
yönetmelik hükümleri sorgulanabilir olsalar da uymak gibi bir sorumluluğumuz olduğundan bu hususa dikkat etmek gerekir.
saygılarımla

3kA ve 10kA nedir acaba. Araştırmak istiyorumda... Nereden başlıyayım...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
3kA ve 10kA nedir acaba. Araştırmak istiyorumda... Nereden başlıyayım...

Çok çok basit sorular soruyorsun çok okuyup çok bilgilenip daha az ve daha kaliteli sorular sormanı bekliyorum. Verdiğin değerler sigortalarda kısadevre kesme kapasitesidir yani kısadevre anında sigortanın hasar görmeden açabileceği akım değeridir.
Aşağıdaki katalogdaki bilgileri okuyarak başla, çok oku !
http://www.sigmaelektrik.com/tr/genel-urun-katalogu.pdf

3kA 4.5kA gibi çeşitleri varmış . ama tam istediğimi anlatmamış. Katalog sadece verdiğiniz. kA nın ne olduğunu yazmamış. anma kesme kapasitesi demiş geçmiş. Neyse ben burda yola çıkıyım googla bakıyım biraz.

3kA 4.5kA gibi çeşitleri varmış . ama tam istediğimi anlatmamış. Katalog sadece verdiğiniz. kA nın ne olduğunu yazmamış. anma kesme kapasitesi demiş geçmiş. Neyse ben burda yola çıkıyım googla bakıyım biraz.

32 no'lu mesajım herşeyi anlaman için yeterliydi anlamadığın yeri anlamaya çalışmak oldukça zor :D

Sana anlaman için şöyle bir örnek vereyim hesap sonucu 30kA kısadevre çıkan noktada sen 3kA'lik bir koruma elemanı kullanırsan ve kısadevre olursa koruma elemanı patlayarak devreyi açar. :)

Anlamadığım şeyi soruyorum... anlamaya çalışmakda bir iş değil mi yardımlarınız için tşk.

Merhaba;

Sigorta seçimi için
Cihazın nedir? Elektronik Bir Cihaz mı? J tipi
Motor mu aM veya gG tipi.
Sigortanın akımı da Motor nominal akımının yaklaşık 1.25 katı.
Ayrıca Eğer sigorta ile yük arasında kablo varsa ki vardır, kablonun da uygun seçilmesi ve sigortanın kabloyu da koruması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri