Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı (Aöf) Hakkında

ilkercan

Üye
arkadaslar merhaba açık ögretim fakultesı Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı diye 2yıllık bir bölüm açtı bu bolumu bitirenler tekniker olurmu?ve dgs ile 4 yıllık muhendıslıklere geçişi varmıdır?bu bölüm para edermi?tesekkurlr

bend e o bölümde okuyorum biraz araştırma yaptım... yine yanlış bilgi vermek istemem ama bu bölümden mezun olursan örgün eğitimden mezun olduğun zamanki gibi aynı unsurlara sahip oluyorsun... en önemliside 4 yıllık mühendislik geçiş hakkına sahip oluyorsun....

DGS ile aşağıdaki mühendislik bölümlerine "Elektrik Enerjisi Üretimi" mezunları geçiş yapabiliyorlar...

Kaynak DGS 2010 Kullanım Klavuzu Sayfa 244

Otomasyon"ftp://dokuman.osym.gov.tr/2010/2010DGS/2010_DGS_KLVZ.pdf"]Link[/URL]

Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği
Elektrik Mühendisliği
Elektrik Öğretmenliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Elektronik Öğretmenliği
Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği
Enerji Öğretmenliği
Fizik
Havacılık Elektrik ve Elektroniği
Kontrol Mühendisliği
Meteoroloji Mühendisliği
Uçak Elektrik-Elektronik
Uzay Mühendisliği

paylaşım için teşekürler benim şöyle bir sorum alacak... iki yıllık bittikten sonra dgs ile geçiş yapınca mühendislik fakültesinde kac yıl okuyoruz... ben bir yıl hazırlık okuduktan sonra 3 sınıvtan baslanıldıgını duymustum tam olarak nasıl oluyor...

Dgs de sınavdan önce tercih yaparsın. Tercihlerini yaparken hazırlık mecburi,isteğe bağlı veya hiç olmayan üniversiteler var bunları gözönünde bulundurman gerekiyor.. Hazırlık olursa ilk yıl hazırlık okursun sonrasında intibak yılı gelir ve okulda bölüm komisyonu seni bi sınava tabi tutar ve meslek yüksekokulundan gördüğün derslerin dökümanını ister ve yeterlilik sınavıyla eksik gördükleri tekrar okuman gereken dersleri verir sana sen de o verdikleri dersleri intibak yılında okursun... 1. ve 2.sınıfların dersine karışık olarak girersin belli bi sınıfın olmaz sonrasında 3.sınıf ve 4.sınıfı okur mezun olursun... Bazı üniversitelerde hocalar dgs lilere gıcıktır bunları da iyi araştırman gerekiyor örneğin intibak yılında 2 derste alabilirsin 10 derste bu belli olmaz ayrıca intibakta ders bırakmaman gerekiyor yoksa direk tekmeyi vururlar..

İntibakta 2 dersten fazla bırakırsan öğretim hakkını kaybediyorsun.İntibağı başarı ile geçip 3 ve 4ü de takıntısız bitirirsen 3 yıl daha okursun 2 sene üstüne.2+3.Tabi gittiğin üniversitenin zorunlu yabancı dil eğitimi yoksa.Eğer o da varsa ve atlayamazsan toplam eğitimin 2 yıllık okulla beraber 6 yıl olacaktır.Tabi hiç takıntısız varsayıyorum.7 8 e de sarkıtmak senin elinde :D

özel üniversitelerde iki yıllık mezunlarına 4 yıllık mühendislikte okuyalmasi ile ilgili bir kanun varmı????? yada okuyabilirmiyiz....

cvaplar için tesekur ederım yani diplomamızda elektrik teknikeri yazacak bazı sitelerde ön lisans mezunu yazacak gibi yazılar okudumda....

tekniker yazımı AB uyum sürecinde kaldırıldı bütün bölümlerden.Ön lisans mezunu yazacak büyük olasılıkla.Ayrıca elektrik değil "enerji teknikeri" oluyorsun

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri