CNC Pcb makinesi

altaş

Üye
s.a arkadaşlar ben kendim elektronikçiyim pcb kart basımı led tabela v.s işi yapıyorum ama bunları elde yapmak çok sıkıntılı oluyor :( bir kaç gündür internette araştırıyorum bir tane buldum mach3 sitesinde 2 milyar şu an itibariyle almam mümkün değil acaba bunun yerine daha küçük kart basmak çizmek için kendimce ne yapabilirim acaba ??? uzman abilerde yardım bekliyorum ..

Pcb kazımak için cnc akıllıca değil hatta teknik tabirle ahmakça.
Ama delmek için zevkli ve gerekli bir yöntem , sıkça gerekiyorsa.

Laserjet + laminatör + asit daha verimli ve hızlı bir yöntemdir.

Forumun cnc bölümünü iyice incele , yapıp yapmama konusunda fikrin olur...

Pcb kazımak için cnc akıllıca değil hatta teknik tabirle ahmakça.
Ama delmek için zevkli ve gerekli bir yöntem , sıkça gerekiyorsa.

Laserjet + laminatör + asit daha verimli ve hızlı bir yöntemdir.

Forumun cnc bölümünü iyice incele , yapıp yapmama konusunda fikrin olur...
pcb yi cnc de kazımak neden ahmakça hocam ??? bir işin kolayı varken neden zoruyla uğraşalım gına gedi artık ütüleme delme asitten ? :(

Kazıma bilmediğin zorluklar içerir.
Ayrıca en kalite cihazlarla bile süresi uzundur hele çift yönlü filan ise.
Ama asit de boyutun önemi yoktur tek taraflı çift taraflı fark etmez süre hep aynıdır.
Evet ütü zordur ama laminator kolaydır.
Çizim hazırsa laserjet + laminator + asit en fazla 10 dakikadır.

[video=youtube;VsPBzU9OWIM]http://www.youtube.com/watch?v=VsPBzU9OWIM[/video]

vay anasını be ? adam birkere makine ye sürdü 10 numara devre çıktı ben bu yöntemi duymuştum ama bu kadar güzel sonuç vereceğini tahmin etmemiştim . ! ben genelde asetat kağıdına çıktı alıp yapıyorum. yoksa bir tane laminasyon makinesi mi alsam acaba ??

Sayın KAZIMUGUR bu işlemi uygulayabilmek için özel bir laminatörmü gerekli yoksa sıradan bir laminatör isimizi görürmü acaba bende var ama çok fonksiyonlu çok kaliteli bir şey değil sıradan bir laminatör ayrıca a4 kağıdınıda bassak aynı kaliteyi verecek midir yoksa kuşe kağıt mı gerekiyor

Videodaki A3 , 4 merdaneli hesaplı bir modeldir.
Max 180 derecedir bu yüzden biraz tadilat gerekir bize lazım olan tonerine göre 200-220 derecedir.
Toner ve yazıcı önemlidir.
HP iyi sonuç verir chip sorunu yoktur.
Kullanılan kağıt etiket kağıdıdır.
Reklamcıların yapıştırdıkları şeyin arkasından kalan kağıttır yağlı gibi dir özel bir şey kaplı hurdacılar almaz çöpe atarlar yani onlardan bedavaya metrelerce temin edilebilir.
Tam bilmiyorum ama adı sticker galiba.
Ön yüzü ile kullanmayın laserin drum a yapışabilir !!!

Mevcut laminatörünüzün ısı ayarları arttırabiliyorsanız sorun olmaz.
Süreye dikkat eder boşta çalışır bırakmazsanız plastik aksamın gittiği yere kadar kullanabilirsiniz.
Birde pcb nin geçebileceği kadar kalın ise tabii.

Swat LMP-330 Laminasyon Makinesi GittiGidiyor'da 83115675

Videodaki bu ürünün fiyatı değişir durur , 110 ila 180 gibi.
Elektronikciler hücum ettikçe artar ...
Laminatorun ütüye üstünlüğü ısıya dayanıklı kauçuk kaplı silindirleridir...

hakikaten süper çıktı ben hiç bu kadar düzgün çıkaramadım :D laminatör şart kesinlikle.. bir kere ayarını tutturdunuzmu zaten gerisi gelir..

Laminator kadar toner ve kağıt cinside önemlidir.
Suda çıkarırım diyorsanız her hangi bir kağıt olabilir ama videoda yaptığım gibi artistlik yapacaksanız sticker arkası (etiket kağıdı) şart.
Antalya da meşhur bir marka üreticisi var adını hatırlamıyorum.
Etiketlerin arkasını böyle kullanıyoruz denildiğinde şaşırmış gülmüş...

peki kazım hocam bu laminatörde işi yapmak için asetat kağıdına çıktı alsak makinenin silindirene yapışırmı acaba ???

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri