Beko 2313c veya arçelik 3340m/4120m kontrol kartı

el_emek

Katılımcı Üye
bendeki makina beko2313c arçelik muadili ise 3340m veya 4120m olarak geçiyor.benim makinada yaptığım tespitlere göre hız kontrol kartı olarak bilinen elektronik kartta arıza var.ama fazla vaktim olmadığından detaylı inceleyemedim ve ezbere uğraşmak istemiyorum.bu kartta hangi elemanları kontrol etmem gerek.

Ekli dosyalar

• IMG_9867.jpg
    IMG_9867.jpg
    96.2 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_9857.jpg
    IMG_9857.jpg
    90.9 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_9858.jpg
    IMG_9858.jpg
    90.9 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_9859.jpg
    IMG_9859.jpg
    91.8 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_9860.jpg
    IMG_9860.jpg
    95.9 KB · Görüntüleme: 41
makinanın sorunu nedir?
kısa bir özet geçmeye çalışayım:
makina bana ilk geldiğinde hiç çalışmıyordu.internette yaptığım arama sonucu arızanın presostattan kaynaklandığına karar verdim.presostatı söküp ölçü aleti ile kontakları ölçtüm sağlam çıktı.bunun üzerine presostat hortumunu çıkarıp üfledim ve program şalteri çalışmaya başladı.yaklaşık 2-3 dakika sonra makina su almaya başladı ve hortumu yerine takıp makinayı çalıştırdım.normal şekilde yıkama ve sıkmasını yaptı.1-2 ay kadar makinayı bu şekilde çalıtırdım ve bu arada amortisör değişimi gibi bakımlarını da yaptım.
ancak makinanın arızası devam ediyordu.yani presostat hortumunu çıkarıp üflemeden herhangi bir tepki vermiyordu.arıza kaynağı program şalteri mi yoksa presostata benim göremediğim bir arıza mı var diye düşünürken bir arkadaşın tavsiyesi ile hız kartı olarak bilinen kontrol kartını söktüm ve makineye enerji verdim.
bu sefer makine hemen su almaya başladı.hem de presostat hortumuna üflemeden.
kartın soket bağlantılarında muhtemelen temassızlık vardı diye düşündüm,kartın tozunu aldım,kabaca temizliğini yaptım.bu arada kart üzerinde herhangi bir oksitlenme ve yanık türü birşeye rastlamadım.
kartı tekrar yerine taktım makina su almaya başladı.ama su alma bittikten sonra yıkamaya geçmedi.biraz zaman geçtikten sonra su boşatmaya başladı.biraz daha zaman geçtikten sonra tekrar su almaya başladı.yine aynı şekilde yıkamayapmadı ama suyuboşalttı.ben de makinanın fişini çektim biraktım öylece.makina hala beni bekliyor şimdi.
olabildiğince basitleştirerek anlatmaya çalıştım,gelecek her tavsiyeyi değerlendireceğim.saygılar.

Ekli dosyalar

• IMG_9848.jpg
    IMG_9848.jpg
    55.6 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_9847.jpg
    IMG_9847.jpg
    41.8 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_9835.jpg
    IMG_9835.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_9840.jpg
    IMG_9840.jpg
    67.2 KB · Görüntüleme: 23
kısa bir özet geçmeye çalışayım:
makina bana ilk geldiğinde hiç çalışmıyordu.internette yaptığım arama sonucu arızanın presostattan kaynaklandığına karar verdim.presostatı söküp ölçü aleti ile kontakları ölçtüm sağlam çıktı.bunun üzerine presostat hortumunu çıkarıp üfledim ve program şalteri çalışmaya başladı.yaklaşık 2-3 dakika sonra makina su almaya başladı ve hortumu yerine takıp makinayı çalıştırdım.normal şekilde yıkama ve sıkmasını yaptı.1-2 ay kadar makinayı bu şekilde çalıtırdım ve bu arada amortisör değişimi gibi bakımlarını da yaptım.
ancak makinanın arızası devam ediyordu.yani presostat hortumunu çıkarıp üflemeden herhangi bir tepki vermiyordu.arıza kaynağı program şalteri mi yoksa presostata benim göremediğim bir arıza mı var diye düşünürken bir arkadaşın tavsiyesi ile hız kartı olarak bilinen kontrol kartını söktüm ve makineye enerji verdim.
bu sefer makine hemen su almaya başladı.hem de presostat hortumuna üflemeden.
kartın soket bağlantılarında muhtemelen temassızlık vardı diye düşündüm,kartın tozunu aldım,kabaca temizliğini yaptım.bu arada kart üzerinde herhangi bir oksitlenme ve yanık türü birşeye rastlamadım.
kartı tekrar yerine taktım makina su almaya başladı.ama su alma bittikten sonra yıkamaya geçmedi.biraz zaman geçtikten sonra su boşatmaya başladı.biraz daha zaman geçtikten sonra tekrar su almaya başladı.yine aynı şekilde yıkamayapmadı ama suyuboşalttı.ben de makinanın fişini çektim biraktım öylece.makina hala beni bekliyor şimdi.
olabildiğince basitleştirerek anlatmaya çalıştım,gelecek her tavsiyeyi değerlendireceğim.saygılar.

motor kömürlerini kontrol ediniz.

kömürlerde sorun yok,takoyu da kontrol ettim o da sağlam..zaten hız kartını söküp tekrar yerine takmadan önce motor normal çalışıyordu.

-kartı bugün servisine götürdüm.kontrol edildi ve sağlam çıktı.soketlerinde de sorun yok..geriye iki ihtimal kaldı .ya presostat ya da beyin sorunlu.her ikisini de söküp servise götüreceğim.başka çözüm yolu görünmüyor.

motorun çalışmamasının nedeni hız kartının takıldığı soketteki temassızlıkmış..alfa romeo"ya teşekkür ederim uyardığı için ..soketin içindeki pinlere dikkatli bakınca bazı tırnakların içeri göçmüş olduğu görülebiliyor.bir iğne yardımıyla düzeltildi.motor çalışmaya başladı.
ancak makinanın esas sorunu devam ediyor.yani presostat hortumuna üflemeden makina harekete geçmiyor.burada benim kafama takılan konu şu:normalde makine açma-kapama düğmesine basıldığında su almaya başlaması gerekir.kazana su dolup belli bir basınca ulaştığında suyun kesilmesi gerekir.halbuki bu makinada tam tersi oluyor..acaba diyorum benden önce birisi bu makineyi kurcaladı ve presostat uçlarını yanlış mı bağladı..
presostat bağlantısı için bikaç foto ekledim..elinde bu makineden olanlar resimlere bakıp kablo renklerini bi kontrol ederlerse sevinirim.
-resimlerde 1 no.lu uca mavi ve sarı-siyah renklerde 2kablo bağlı
-2 no.lu uca yeşil-mavi renkli kablo bağlı
-3 no.lu uca turuncu-siyah renkli kablo bağlı
-4 no.lu uca her ikisi kırmızı-yeşil renkte 2 kablo bağlı.
presostata basınç yokken 1ve2 no.lu kontaklar temas gösteriyor.
basınç varken de 4ve3 no.lu kontaklar ile 4ve1 no.lu kontaklar temas gösteriyor. IMG_0032.jpgIMG_0035.jpgIMG_0037.jpgIMG_0047.jpgIMG_0049.jpg

bu arada elim değmişken motora da Bakım yaptım..bir de şu tako denen zımbırtıyı söktüm.içinden hassas parçalar çıkmasını beklerden bir bobin ve bir mıktatıstan ibaret olduğunu gördüm..bazı arkadaşlar aman elleme diyerek gereksiz panik yapıyor.ben elledim bişey olmadı..
bi kaç tane de foto ekledim.nasıl bişey olduğunu siz de görün diye.

Ekli dosyalar

• IMG_0003.jpg
    IMG_0003.jpg
    92.1 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_0004.jpg
    IMG_0004.jpg
    90.4 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_0005.jpg
    IMG_0005.jpg
    93.3 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_0008.jpg
    IMG_0008.jpg