Arçelik 3340

Üstadlar merhaba !
Modeli belirttiğim makinenin rezistansını ( kireç ) temizlemek için açtığım makineyi ; işlem bittikten sonra topaldım !!
1 - ön paneldeki sıcaklık ayar düğmesi takımı konusunda sorun yaşıyorum .
aynı zamanda makinenin açma kapama sı da bu düğme ile yapılıyor. fakat ne eddimse başaramadım!! Orjial takma şekli nasıl dır resimli yardımkara acilen ihtiyaç vardı.
2 - test etme amaçlı makinenin fişini prize taktığımda siğortayı attırtıyor ( kaçak akım rölesi var )
b u sorunları nasıl çözebilirim .

termostat düğmesini yanlış takma şansınz yok. termostat mili üzerindeki düz yer ile düğme içersindeki düz yeri aynı hizaya getirip yerine takacaksınız. düğme içi aşınmış deforme olmuş olabilir. plastik düğme içini kontrol edin. sigorta attırma ise ısıtıcı kablolarının yerlerini yanlış takmış olabilirsiniz. sarı yeşil kabloyu ısıtıcı gövdesinde bulunan topraklama ucuna bağlayacaksınız. diğer kırmızı ve gri uçlar ısıtıcının ana uçları. uçlar problemsiz ise ısıcıtı yüzeyi deforme olduğundan dolayı da gövdeye kaçak yapıyor bu sebepten kaçak akım rolesi atıyor olabilir. ısıtıcı temizlemek yerine değiştirmeniz en iyisiydi. yenisi 10 tl civarında zaten

Sayın üstad verdiğniz bilgiler için teşekkür ederim !
1 - Isıtıcının kablolarını yanlış takma gibi bir şansım yok!
çünki;Kabloların mesafeleri takılacağı yerlere kadar yani birini diğerine takabilmem için kablo mesafesi yok söküldüğü yerdeki aparatlara takmaktan başka seçenek yok.
2 - Kireç temizleme işini zaten her hangi sert bir cisimle değilde Piyasada Por çöz tabir edilen Kimyasalla Sıcak su beraberin de bir leğen de tatbik ettim . o nbedenle değiştirmedim.
3 - Kaçak akım rölesinin atmasına gelince de makineye giren Power kablosunun giriş kısmındaki sarı kablosunu söktüğümde siğorta atma konusu da ortadan kalktığına göre; bende makinedeki tüm kabloları tek tek sökerek oksitlenme küfelnme vede gevşeme konusunu da hallederek bu konudaki şikayetide ortadan kaldırdım.
4 - son olarak hala ısıtıcı ( termostat ) düğmesindeki takma konusunu çözemedim
Kamaya ragmen neden se olumlu sonuc alamadım alt tarafa getirisem sıcaklık derecelerini 30-60-90 yapamıyorum - üst ataraf getirisem kapağı açamıyorum ( aynı zamanda ön kapağı açmayı da bu düğme ile yapabiliyor kullanıcılar makine yıkama işi bitirince çamaşırlar buradan alınabiliyor )
5 - bu konuda resimli yardımcı olabilecek üstalar makbule geçecekler.

6 - Bir de ben bu makinenein kullanma kılavuzunu bulamıyorum .
nette verilen klavuzlar değil çünki Makinenin önündeki kağıtta sadece 3340 yazıyor A-S-J-Y-YG gibi harfler yok
Arçeliğin kendi sitesindeki döküman bölümünde de malesef yok . Elinde olan arkadaşlar Varsa ve paylaşabilirlerse memnun olurum.

Son düzenleme:
Sayın üstad verdiğniz bilgiler için teşekkür ederim !
1 - Isıtıcının kablolarını yanlış takma gibi bir şansım yok!
çünki;Kabloların mesafeleri takılacağı yerlere kadar yani birini diğerine takabilmem için kablo mesafesi yok söküldüğü yerdeki aparatlara takmaktan başka seçenek yok.
2 - Kireç temizleme işini zaten her hangi sert bir cisimle değilde Piyasada Por çöz tabir edilen Kimyasalla Sıcak su beraberin de bir leğen de tatbik ettim . o nbedenle değiştirmedim.
3 - Kaçak akım rölesinin atmasına gelince de makineye giren Power kablosunun giriş kısmındaki sarı kablosunu söktüğümde siğorta atma konusu da ortadan kalktığına göre; bende makinedeki tüm kabloları tek tek sökerek oksitlenme küfelnme vede gevşeme konusunu da hallederek bu konudaki şikayetide ortadan kaldırdım.
4 - son olarak hala ısıtıcı ( termostat ) düğmesindeki takma konusunu çözemedim
Kamaya ragmen neden se olumlu sonuc alamadım alt tarafa getirisem sıcaklık derecelerini 30-60-90 yapamıyorum - üst ataraf getirisem kapağı açamıyorum ( aynı zamanda ön kapağı açmayı da bu düğme ile yapabiliyor kullanıcılar makine yıkama işi bitirince çamaşırlar buradan alınabiliyor )
5 - bu konuda resimli yardımcı olabilecek üstalar makbule geçecekler.

6 - Bir de ben bu makinenein kullanma kılavuzunu bulamıyorum .
nette verilen klavuzlar değil çünki Makinenin önündeki kağıtta sadece 3340 yazıyor A-S-J-Y-YG gibi harfler yok
Arçeliğin kendi sitesindeki döküman bölümünde de malesef yok . Elinde olan arkadaşlar Varsa ve paylaşabilirlerse memnun olurum.
sigorta attırma olayının oksit ile ilgili olacağını zannetmiyorum sorun çözüldü diyorsunuz ancak ısıtmada yine sigorta atacak zannediyorum.

düğme ile ilgili de tam olarak sorun ne anlamış değilim.

suyu mu ısıtmıyor?
kapak mı açılmıyor?
düğme mi yerine takılmıyor?

kapak sıcaklık ayar düğmesinden açılan modellerden..makinanın içerisinden kapı kilidinden termostat'a bağlanan bir demir tel (diyeyim..) var.. o teli termostat üzerinde bulunan 2 adet küçük plastiklere geçirmeniz lazım..

sigorta attırma olayının oksit ile ilgili olacağını zannetmiyorum sorun çözüldü diyorsunuz ancak ısıtmada yine sigorta atacak zannediyorum.

düğme ile ilgili de tam olarak sorun ne anlamış değilim.

suyu mu ısıtmıyor?
kapak mı açılmıyor?
düğme mi yerine takılmıyor?
Üstad !
Siğorta atacağı konusunda ki fikrin doğrultusunda ısıtıcıyı değiştirmemi öneriyorsun ok.
( henüz çamaşır yıkayıp test edemedim o nedenle ısıstıp ısıtmadığını da gözleyemiiyorum .
Çünkü " artes " arkadaşın bahsetiği resimde görülen düğmenin altında bulunan parçaları ( kapağın açılmasını sağlayan tel ile dümenin takılı olduğu kamalı saplamanın ve arada kalan küçük plastik parçaçığın konumunu hala çözemedim )
sanırım parçayı sökerken pek dikkat etmediğimden kaynaklanıyor bu konu .
sadece ön panaeli çıkarabilmek adına normalde bu tür parçaları sökme şekli gibi hareket etmemden kaynaklanıyor çekip çıkarmak hepsi bu ! zorlu pu da dikkatsizliğimden yaşıyorum.

kullanma kılavuzu konusunda da bir destek verebilirseniz memnun olurum.

Termostat düğmesini takman gereken milde çıkarıp takılabilen bir plastik parçası var .Kilit telinin bir tarafını o plastik adaptöre diğer tarafını kilidin üzerinde bulunan hareketli plastik parçasına.Bu işlemi daha kolay yapabilmen için ön panoyu ve ön duvarı sökmen gerekiyor.Ön duvarı sökebilmen için körük lastiğinin üzerinde olan tel yay kelepçesini çıkarıp kilit vidalarını 2 ad.sökerseniz neyi nasıl yapman gerektiğini daha rahat görebilirsin.Kolaygelsin..

panoyu sökmeden mili biraz esneterek plastik parçalar çıkıyor. tabi en güzeli pano sökmek

fotoraf0131fh.jpg

Üstalar gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim !
1- Yeni bir ısıtıcı aldım ( Ön Uclarda ölçümde doğru gibi gözüküyordu Fakat kaçak çıktı )
2- Termostat düğmesi aldım ( zorlamadan dolayı Çatladı )
3- Buhar çıkış körüğü aldım ( Çıkarırken Yırtıldı )
Bunları değiştirip deniyeceğim . Sanırım olucak.
İki adet Rulman Vede Keçe aldım.
Ama Bunları takamayı göze alamıyorum . Çünki benim tanburun üstündeki bölüm plastik , Kancalarla tutturulmuş arada Conta var bunları sökmem mi gerekecek yoksa arkadan kasnak çemberini söküktükten sonra tanbura önden tahta takosla vurun ca çırakarabilecekmiyim ??
Ve hala Klavuz ile ilgili bir gelişme yok ??

ürün 10 yılı geçmiş bir ürün demode oldu artık bitti yani. bu yüzden kullanma klavuzu yok ve bulamazsın.

sen termostat düğmesi toplayamazken bir de rulman işine girersen o makineyi toplayamazsın. o bahsettiğin kancaları tek tek açıp kazan ön kapağını çıkartacaksın. daha sonra tamburu sökeceksin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri