Çamaşır makinesinde vibrasyonu algılayan nedir?

sonay

Üye
Selam dostlar;

Çamaşır makinelerinde dengesiz yüklemeyi algılayan ve makinenin yüksek devire çıkmasını engelleyen, eğer yüksek devirde dönüyor ise de yavaşlatan sistemin görsel veya şematik olarak açıklamasını merak ediyorum. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Bu tip makineler imal eden bir firmada çalışıyorum. Biz bir limit siviç koyuyoruz ama bu bence biraz yeter. Daha gelişmiş bir sistem olmalı diye düşünüyorum.

dengesiz yük kontrolü elektronik bir kontroldür. elektronik kart motora enerji gönderirken motor takometresi sayesinde sürekli devrini ve devir değişikliklerini kontrol ediyor. içindeki dengesiz çamaşır sayesinde motorun devir değişikliklerinden dolayı kontrol yapabiliyor.

Selam dostlar;

Çamaşır makinelerinde dengesiz yüklemeyi algılayan ve makinenin yüksek devire çıkmasını engelleyen, eğer yüksek devirde dönüyor ise de yavaşlatan sistemin görsel veya şematik olarak açıklamasını merak ediyorum. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Bu tip makineler imal eden bir firmada çalışıyorum. Biz bir limit siviç koyuyoruz ama bu bence biraz yeter. Daha gelişmiş bir sistem olmalı diye düşünüyorum.
merhabalar
genellikle üretici firmalarda algılama minimal olarak değişiklik göstersede asıl temel prensip şudur.:
kazanın içerisinde sıkma öncesi sağa sola dönme hareketleri ile yerleştirilmeye çalışılan çamaşır seçilen program cinsine göre tamburun en altında bulunupta sıkmada tamburun en üst kısmına çıkma anındaki çekilen amper ile en üst tepeden aşağıya doğru düşerken çektiği (motorun )amper arasındaki fark elektronik kart üzerinde bulunan triyak tarafından ölçülür üretici tarafından belirlenen değerler limitinde ise sıkma yapılır değilse tambur açma hereketine devam eder. bu işlem 3 r kez uygulandıktan sonra program biter.
örneğin bir tambur içnde 5 ayrı çamaşır kümesi olsun kümelerden biri diğerlerine göre çok daha agır olsun...mesela eşit olanlar 500 gr ağır olanda 2000 gr olsun.. 500 lük çamaşırlar en alttan enüste çıktığında ve indiğinde ki motorun çektiği akım farkı 1 amperse 2000 grda bunun çok üzerinde olacağı triyak vasıtsaı ile karttaki entegreye gönderilir entegre limit üstündeki akımda sıkma işlemine geçmez çamaşır dağıtma işinin başına döner

Açıklamalarınız için çok teşekkürler.
Bizim makine dağıtma işlemi yapmıyor. Çünkü kuruyken 200-400 kg arası, ıslandığında ise yaklaşık 500-1000kg ağırlığında elyaf sıkmak için makine imal ediyoruz. Gerçi bizim makineler okadar sağlam ki dengesiz de olsa bir sorun olmuyor. Sadece acaip gürültüye sebep oluyor. Yani makinenin mekaniği gereğinden fazla sağlam. Yinede dengesizliği baştan algılayıp durdurmak en iyisi.
Ben bu işlemi sanırım invertöre yaptırabilirim. Fakat bizim makinenin döner tamburu yatık vaziyette. Yani yukarı -aşağı harket etmediği için sürekli aynı akımı çeker diye düşünüyorum. Ancak her nekadar böyle olsa da dengesiz yüklendiğinde akımda bir dalgalanmaya sebep olacaktır diye düşünüyorum. Sorun bunu nasıl invertörün tespit etmesini sağlarım ve invertör bu farkı algılasa da durma periyoduna nasıl geçer? Bazı invertörlerde kayışın koptuğunu algılayan sistemler var. Belki böyle birşey de olabilir.
Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

Açıklamalarınız için çok teşekkürler.
Bizim makine dağıtma işlemi yapmıyor. Çünkü kuruyken 200-400 kg arası, ıslandığında ise yaklaşık 500-1000kg ağırlığında elyaf sıkmak için makine imal ediyoruz. Gerçi bizim makineler okadar sağlam ki dengesiz de olsa bir sorun olmuyor. Sadece acaip gürültüye sebep oluyor. Yani makinenin mekaniği gereğinden fazla sağlam. Yinede dengesizliği baştan algılayıp durdurmak en iyisi.
Ben bu işlemi sanırım invertöre yaptırabilirim. Fakat bizim makinenin döner tamburu yatık vaziyette. Yani yukarı -aşağı harket etmediği için sürekli aynı akımı çeker diye düşünüyorum. Ancak her nekadar böyle olsa da dengesiz yüklendiğinde akımda bir dalgalanmaya sebep olacaktır diye düşünüyorum. Sorun bunu nasıl invertörün tespit etmesini sağlarım ve invertör bu farkı algılasa da durma periyoduna nasıl geçer? Bazı invertörlerde kayışın koptuğunu algılayan sistemler var. Belki böyle birşey de olabilir.
Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

dostum invertör kısmını bilmem bilmediğim konuda da yorum yapmam yanlız mantığım şu noktada sizi uyarmak zorunda bıraktı.
yatay tamburda yükseklik ne kadar bilmediğimden hayalımde şunu canlandırdım tamburda elyaflar yatay hareket ettiğinden tamburun içine elyafları dengeli yerleşteremeyeceksiniz yerçekimi nedeni ile çamaşır tamburun altında tüm yüzeyde toplanacak burada dengesiz bir yerleşme sonucunda sıkma esnasında santrufüj kuvvetide bir noktada dengesiz olacaktır diye düşünüyorum.

İlginiz için teşekkürler. En küçük model aşağıdaki linkte. Çapı 2 metreye varanları da imal ediyoruz. Bu sanırım 1,2mt. Düşüncende haklısın ama buna giren elyaf (biz elyaf keki olarak tabir ederiz..) sıkıştırılmış toroidal (simit) biçimli bir materyaldir. Tabana birikmesinde hiçbir problem olmaz. Ama sıkışık formu bozularak yapılan yüklemelerde dediğiniz doğru. Gördüğünüz gibi mekanik kısımları döküm çeliktir. Sepet kalınlığı 5-6 mm 304 kalite paslanmazdır. Ayrıca sepet çevresinde 10X30 mm takviye paslanmaz çelikten halkalar mevcuttur. Yani 700 rpm sepet devrinde balans yapsa yinede çalışıyor.... Ama bence riskli bir durum. Biz sepetin yanına bir tane sviç monte ediyoruz, böylece ekseninden çıktığında makine duruşa geçiyor. Fakat piyasada, işletmelerde çalışan elektrikçiler yada diğerleri bunu iptal ederek makineyi çalıştırıyorlar. Yani kazaya davetiye çıkarıyorlar. Elektronik olarak müdahale edilemeyecek bir sistem daha güvenli olur diye düşünüyorum.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

üstad bu cihazın çalışma algoritmasını bilmediğimden sana bazı sorularım olacak.
1 bu cihaz yıkama+santrifuj esaslımıdır yoksa sadece santrifujmu?
2: tamburun içinde pal dediğimiz kanatcıklar mevcutmu yoksa tamemen pürüzsüzmü?
3:bu cihazda santrifuj öncesi tambur sağa sola dönme yapıyormu yani çamaşır dağıtma işlemi yapıyormu? yapıyorsa
yıkama sıkma rpm leri nedir(tambur rpm leri )

1- Sadece santrfüj sıkma yapıyor.
2- Pal yok. Tamamen düz, sadece delikler var suyu dışa atabilmek için.
3-Kesinlikle tek yöne dönüyor. İçine koyulan malzeme ağır ve neredeyse boşluksuz giriyor, dağıtma yapmıyor. Ama içine dağıtılmış mal koyma ihtimalledi de var. Bu da dengesiz çalışmasına sebep olur. (malı insan yüklediği için herşeyi yapabilir, kendisi bile girebilir :)
Kalkışta 2 dk boyunca ivmelenerek 300rpm e geliyor. Burada 2dk çalıştıktan sonra hız tekrar artarak max devre ulaşıyor. Max hız makinenin çapına göre 800 rpm'lere varabiliyor. Durma sırasında max devirden yavaşlayarak yaklaşık 2dakikada durabiliyor. Çok yüksek bir eylemsizlik momenti var.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri