Arçelik 2200 Çamaşır Makinesi Motor Bağlantısı

Bizim eski makine de arçelik 2200 idi ve yıkama programındaki boş (es) geçen işlemler için zamanında(2003'te) 90 tl.verip beynini değiştirmiştim.Termostatı da,5 adet amortisörü de kendim değiştirdim,makineye yabancılığım kalmadı.Şimdiki makinemiz arçelik 8144 BJ. A+ enerji sınıfından ve 8 kğ.yıkama kapasiteli.Eskisini yedekte bekletiyoruz.Ancak şunu açıkça itiraf edeyim ki montaj için, yeni makineyi getiren arkadaşlar eski makineyi daha çok takdir ettiler.Yenisini 1.550.000'ye, hem de indirimli, fırsat zamanında,13.06.2009'da almıştık.(Aslında 1.800.000 tl.imiş.) Yani servisteki arkadaşlar bu kadar pahalı ve özellikli,teknolojik sayılabilecek bir makineyi eski 2200'e yeğliyorlar,hayret ettik.Çünkü,sanırım o zaman uzakdoğu kökenli yedek parçalar arçelik 2200'de kullanılacak kadar yaygın değildi de ondan herhalde.

Arkadaşımızın manuel bağlantıyla, bazen beynin bile takılıp es geçtiği,karmaşık swiçleme mekanizmalarını,makinenin başında bile bulunsa yapmasının imkansız olduğuna inanıyorum.Motor dönüş yönünü değiştiren kontaktör ve zamanlama rölelerinin yapacağı işin aynisini,elektro-mekanik sayılan bu otomasyon şayet sistemde bulunmuyorsa, başka hiç kimse de yalnız başına yapamaz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
2200 çok övülen bir cihazdır, çünkü aslı Siemens'tir. Arçelik 87 yılının sonlarında Siemens'ten üretim bantlarını satın alıp Almanya'dan ithal parçalarla montajlayarak üretmişti. Özellikle 87-90 yılları arasında satılmış olanları ayrı sağlamdır. Almanya'daki e-bay sitesindeki 2. el çamaşır makinelerine bakarsanız birebir aynısı olan Siemens'leri inceleyebilirsiniz.

evet arkadaslar nasil yaptigimi soyleyeyim.
1.motora sag sol yaptirmiyorum tek yonlu olarak calisiyor.
2.dugmelere on-off bagladim, basinda durmama gerek yok ..suyu zaten prosestattan geciriyorum su alma seviyesi yerine gelince zaten akimi kesiyor suyu almiyor...
3. yikama kismina gelince; tek yonlu yikama yapiyorum, bunu mekanik bir timer a bagladim, ornegin 10dk kuruyorum ayriliyorum basindan, sure dolunca kendi duruyor.
4. ivs tusuna pompa motoru seri bagli..on off ile suyu atiyorum..
5. sikma yine ayni sekilde onun icin ekstra anahtar baglamak zorunda kaldim, malumunuz kazan yuklu iken, ani sikmaya gecmesi makinenin amortisorune ciddi zarar verebilir..ayrica makine ziplayabilir..bunu da once ykama modunda daha sonradan ani bir hareketle sikma tusuna basarak hallediyorum...
6. korkmayin , sistem aynen duruyor sadece kendim ayrica kablo cektim icine. hicbir mudahale yok yani, pgs bulursam alip takicam, diger baglantilari yapmam 5dk mi almaz, makinem orjinal calismasina devam edecek.
......
peki neden bunu yaptim ? mecburdum, bulundugum yerde malzeme olmadigini size soylemistim, makineyi calistirmak zorundaydim ve pgs bulamadim..bu ramazan bayramina makineyi yetistirip calistirdim ve cok da isimi gordu.. su anda kendi evime ,sehre dondum.. burada arastirma yapicam pgs icin..bulursam ne ala, bulamazsam bu makinenin zaten cok saglam ve bir 20 sene daha beni goturecegini biliyorum, usenmeden PIC ile bir devre yapip , sag- sol motor yonlu , ana temel programlari sorunsuz calistiran bir programi kendim yapacagim.
ha bu arada 20 lira icin degmez diyen arkadaslar... elinizde bana garanti vereceginiz bir pgs varsa hemen adres vereyim, hesap numaranizi verin 20 liranizi gondereyim sizde bana pgs yi kargolayin.!
tesekkurler....

ha bu arada 20 lira icin degmez diyen arkadaslar... elinizde bana garanti vereceginiz bir pgs varsa hemen adres vereyim, hesap numaranizi verin 20 liranizi gondereyim sizde bana pgs yi kargolayin.!
tesekkurler....

telefonla teslim adresinizi bildirin kargolayayım!

Arkadaşlar Merhaba, Arçelik 2200 çamaşır makinası B programına başlayınca su alıyor yıkamaya başlıyor yıkarken sürekli aynı yöne dönüyor ve öle kalıyor beyinderdir diye beyni değiştirdim 2. el buldum birtane ısıtıcı gayet iyi çalışıyor suyu ısıtıyor tek sıkıntı takılı kalıp dönüyor habire, elle atlatınca atlıyor sorun nedendir yardımcı olursanırz sevinirim Şimdiden Teşekkürler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar Merhaba, Arçelik 2200 çamaşır makinası B programına başlayınca su alıyor yıkamaya başlıyor yıkarken sürekli aynı yöne dönüyor ve öle kalıyor beyinderdir diye beyni değiştirdim 2. el buldum birtane ısıtıcı gayet iyi çalışıyor suyu ısıtıyor tek sıkıntı takılı kalıp dönüyor habire, elle atlatınca atlıyor sorun nedendir yardımcı olursanırz sevinirim Şimdiden Teşekkürler.

Beyini değiştirmene sebep olan arıza neydi? Aynı sorun o zaman da varmıydı?

evet arkadaslar nasil yaptigimi soyleyeyim.
1.motora sag sol yaptirmiyorum tek yonlu olarak calisiyor.
2.dugmelere on-off bagladim, basinda durmama gerek yok ..suyu zaten prosestattan geciriyorum su alma seviyesi yerine gelince zaten akimi kesiyor suyu almiyor...
3. yikama kismina gelince; tek yonlu yikama yapiyorum, bunu mekanik bir timer a bagladim, ornegin 10dk kuruyorum ayriliyorum basindan, sure dolunca kendi duruyor.
4. ivs tusuna pompa motoru seri bagli..on off ile suyu atiyorum..
5. sikma yine ayni sekilde onun icin ekstra anahtar baglamak zorunda kaldim, malumunuz kazan yuklu iken, ani sikmaya gecmesi makinenin amortisorune ciddi zarar verebilir..ayrica makine ziplayabilir..bunu da once ykama modunda daha sonradan ani bir hareketle sikma tusuna basarak hallediyorum...
6. korkmayin , sistem aynen duruyor sadece kendim ayrica kablo cektim icine. hicbir mudahale yok yani, pgs bulursam alip takicam, diger baglantilari yapmam 5dk mi almaz, makinem orjinal calismasina devam edecek.
......
peki neden bunu yaptim ? mecburdum, bulundugum yerde malzeme olmadigini size soylemistim, makineyi calistirmak zorundaydim ve pgs bulamadim..bu ramazan bayramina makineyi yetistirip calistirdim ve cok da isimi gordu.. su anda kendi evime ,sehre dondum.. burada arastirma yapicam pgs icin..bulursam ne ala, bulamazsam bu makinenin zaten cok saglam ve bir 20 sene daha beni goturecegini biliyorum, usenmeden PIC ile bir devre yapip , sag- sol motor yonlu , ana temel programlari sorunsuz calistiran bir programi kendim yapacagim.
tesekkurler....

kardes parca yok dıyosun tımer bulmus takmısın anahtar bulmus takmısın bu kadar maheretlıysen beynı tamır etseydın
bu arada b den 50 derecede 2 saate yakın makınen yıkama yapar sen bu olayı tımer baglayarak 10 dakıkada yapıyorum dıyosun ısınmayan suyla 10 dakıka basında bekkleyıp sureklı kurman lazım ayrıca tek yon donen kazan camasır kırını cıkarmaz sadece suyla doner bı ıse yaramaz yanı

ısın ozu bu kadar ugrasıcana leyende yıkasan daha az zahmet cekerdın ..
alı ustayı aradınmı beynı yollarsana kolay gelsın.....

Anneme sana yeni bir makina alayım 2200 Ü bana ver dedim. "hadi ülen" dedi. Şaka değil Yaşanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri