Çamaşır kurutma makinası önerisi

m-usta-fa

Usta Üye
İyi günler ;
Bir arkadaşım benden çamaşır kurutma makinası önerisi istedi. Ben de çok anlarım ya.
O yüzden forumumuzdaki beyaz eşya uzmanlarına danışmak istedim.
Hangi çamaşır kurutma makinasını önerirsiniz? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Ben ne alırsanız alın, kesinlikle ısı pompalı modelleri tercih edin derim.
Isı pompalı modeller eskiden pahalıydı ancak şimdi fiyatları 1000-1200TL civarına kadar geriledi.
Elektrik tüketimleri normal kurutma makinelerine göre %60-%70 civarı daha az, 1150TL civarı fiyat fazla pahalı değil.

Isı pompalı olarak şu an piyasada Bosch, Siemens, Arçelik ve Hotpoint Ariston var. Dördü de alınabilir.

Geleneksel modellerden alınacaksa çok para vermeye gerek yok diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim. Kurutma makinasında, ısı pompası teknolojisinden de sayenizde haberim oldu. Bunlar normal klimalar gibi, dışarıya sıcak ya da soğuk hava vermezler değil mi ?
ikinci sorum ise, ısı pompalı modeller, klasik modellere göre, birim zamanda daha az enerji harcıyor olabilirler. Peki kurutma süresi değişiyor mu? Mesela iki katı süre harcanıyorsa, enerji tasarrufu değişmez diye düşünüyorum.Ama böyle bir şeyi de koskaca firmaların düşünememesi zor bir ihtimal tabii.
Üçüncü olarak ise, demin göz ucuyla fiyatlara baktım, arçeliğin en pahalı modeli, boch un en pahalı modelinden daha pahalı gibi gördüm. (ısı pompalı modeller için) Sizce arçeliğin fiyatına göre artısı var mıdır?

iki çeşit kurutma makinası var.rezistanslı modellerin hepsi alırken çok ucuz kullanırken çok pahallı(elektrik sarfiyatı yüksrk)...ısı pompalı(HP) modellerin hepsi alırken biraz pahallı kullanırken çok ucuz(elektrik sarfiyatı düşük).

Kurutma sürelerine baktım, anormal derecede bir fark yok. Ama Arçeliğin, neden bosch tan epeyice pahalı olduğunu, hâla merak etmekteyim

Teşekkür ederim. Kurutma makinasında, ısı pompası teknolojisinden de sayenizde haberim oldu. Bunlar normal klimalar gibi, dışarıya sıcak ya da soğuk hava vermezler değil mi ?
ikinci sorum ise, ısı pompalı modeller, klasik modellere göre, birim zamanda daha az enerji harcıyor olabilirler. Peki kurutma süresi değişiyor mu? Mesela iki katı süre harcanıyorsa, enerji tasarrufu değişmez diye düşünüyorum.Ama böyle bir şeyi de koskaca firmaların düşünememesi zor bir ihtimal tabii.
Üçüncü olarak ise, demin göz ucuyla fiyatlara baktım, arçeliğin en pahalı modeli, boch un en pahalı modelinden daha pahalı gibi gördüm. (ısı pompalı modeller için) Sizce arçeliğin fiyatına göre artısı var mıdır?

Arçelik'in ısı pompalı modeli kendine ait teknoloji değil, Avrupa'dan aldığı fabrikaların teknolojisiyle ürettiklerinden pahalı diye düşünüyorum.

Bosch'un A++++ Avantixx serisi bir modeli var, onu almak mantıklı. Ayrıca Bosch'un kurutmalı modelleri kondanseri de kendisi temizliyor, bu da önemli bir özellik.

Bu cihazların dışarı ısı yayma sıkıntısı yok, aksine geleneksel ısıtıcılı kurutmalı makinelere göre ortama çok daha az ısı veriyorlar. Bu yüzden de tasarruflular.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri