Çamaşır makinesi dönmüyor

fifa_05

Üye
Merhaba,
vestel 54x çamaşır makinemiz var.
makineyi açtığımda suyu gayet güzel alıyor fakat dönmüyor.
sensörler(sanırım) çalışıyor gibi tık tık ses çıkarıyor program devam ediyor ama tambur dönmüyor.
öğrenci evi olduğundan tamirci de çağıramadık yardım edebilir misiniz?

Yanılmıyorsam bu modelde kondansatörlü motor vardı. Problem ya kalkış kondansatöründe ya da hız kartında (modül).

makinanın ust kapagını aç sol köşede 16mf kondasatör war 7 tl ye bi elektrikciden alıp değiştr.

üst kapağı söktüm kondansatörler bunlar sanırım. hangisi 16mf nasıl anlayabilirim?
bu arada arızanın kondansatörden dolayı olduğu kesin midir?

sanırım bu:) ama üzerinde mf ile ilgili bişey bulamadım?

bak bence onu değiştirmeden önce kasnağın üstündeki kayışı çıkar cihazı calıştır ve sıkma konumuna al ondan sonra motoru elinle döndürdüğünde çalışmaya başlarsa kondansatörü değiştirirsen düzelir yok problem devam ediyorsa motoru söküp kömürlerine bakman gerekiyor sana direk motora yol verme yöntemini söylerdim ama biraz tehlikeli olur senin için eğer baktın kömürlerde sorun yok motorun sargılarını ohm konumunda ölçmen gerekebilir eğer motorda sorun yoksa cihazın beyninin değişmesi gerekebilir.

bak bence onu değiştirmeden önce kasnağın üstündeki kayışı çıkar cihazı calıştır ve sıkma konumuna al ondan sonra motoru elinle döndürdüğünde çalışmaya başlarsa kondansatörü değiştirirsen düzelir yok problem devam ediyorsa motoru söküp kömürlerine bakman gerekiyor sana direk motora yol verme yöntemini söylerdim ama biraz tehlikeli olur senin için eğer baktın kömürlerde sorun yok motorun sargılarını ohm konumunda ölçmen gerekebilir eğer motorda sorun yoksa cihazın beyninin değişmesi gerekebilir.

kasnağı çıkarıp motoru elimle döndermek için arka kapağı da sökmem gerekecek sanırım üst taraftan olacak gibi değil:(

sevgili kardeşim....
54x makinelerde dc seri motor kullanılmıştır....
dc motorlarda da bildiğin gibi kömür bulunur....(kollektörün sargılar ile devreyi tamamlaması için)
ve bu tip motorlarda benim bildiğim gibi ne ilk kalkış nede daimi devre kapasitörü kullanılmaz bunun yerine elektronik bir kart ile bu işlem deviri stabil tutulmaya çalışılır(tako yardımı ile)

öğrenci adamız 10-15 tl'ye halledilebilecek bişey için tamirci 50-100 tl ister şimdi kendi halledebileceğimiz bişeyse neden o kadar para verelim ki?

yardim bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri