Arçelik 2200 Çamaşır Makinesi Motor Sorunu

cumhuriyet

Üye
Merhaba, Arçelik 2200 çamaşır makinemin motoru doluyken dönemiyor. Çamaşırların yarısını boşaltınca çalışıyor. problem hakkında bilgisi olan varmı

motorun yardımcı kalkış elemanı olan kapasitör arızalı değişmesi gerekiyor 9 mikro farad olması lazım herhangi bir servisten temin edebilirsin

arçelik 2200 motoru üniversal motordur, yıkama ve sıkma sargıları ayrı kollektör ve fırçalı motordur. Kollektör lamellerine basan kömürler aşınmıştır motoru sökerek tamirciye gösteriniz.
Sorun bahsettiğim gibiyse ve kazara servisi ararsanız motor arızalı deyip değiştirirler çünkü yetkili servisler motor arızasına müdahale etmeyip direk değiştirirler fabrikanın yetkili servislere verdiği uygulama prosedürü bu şekildedir.

bosh çamaşır makinem var özellille sıkmada çok ses yapıyor aşırı şekilde ben tamburun rulmanı problemli zannediyorum fakat tamburu açamadım somunun yönümü farklı ayrıca başka ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum

kazanın altında amortisörler vardır genelde 4 adet dikey bir tanede kazan altında çapraz yatay tabir edilen amotisör bunlar zamanla özelliklerini kaybederler ve sıkmada yüksek devirde aşırı ses ve vuruntu yaparlar. Amartisörler değiştirilmeden bu şekilde çalıştırılmaya devam edilirsede kazan rulmanı ve yataklamasına hasar verdirir masraf çok büyür. Yıldız şeklindeki Yataklamayı ve rulmanı çektirme ile yerinden çıkarmak bir hayli zordur daha önce yapmayan insan bir hayli uğraşır hatta çıkartamaz.

merhaba arkadaşlar, ayrı bir konu açmaktansa buraya yazıp sormak istedim.
benim söyle bir fikrim var: elimdeki çamaşır makinesinin üzerinde halk dilinde beyin dedikleri tambur ahahtar (swich) kaldırıp atmak istiyorum, onun yerine bir plc takmak, üzerindeki motoru kaldırıp, AC kontrollu bir motor takmak, bazılarınız diyecek ki: ne gerek var, çok masraf olur, boş ver vs. yada söyle diyebilir, ya kardeşim otur makinenin başına bir saat tut yapılan işlemleri yaz sn olarak (buna zaman gerek)
Fakat ben bunu uygulamak istiyorum. fazla uzatmadan geleyim soruya:
aranızda çamaşır makinesi çalışma prensibini bilen var mı?
örneğin: ilk anahtarı açtığımızda belli bir zaman(ne kadar) sonra su vanası acılıyor, makina su alıyor (kaç saniye) tabi bu makinenin hacmine göre değişir, daha sonra ısıtıcılar devreye giriyor (kaç sn), sonra bir sağ bir sola dönüyor süreleri ne kadar, yani makinenin açılışında ve kapanana kadar ki çalışma şüresi saniye olarak bilen varsa burda bizlerle paylaşa bilirmi (tabi bir meslek sırrı değilse) cevap veren arkadaşlara çok teşekür ederim. kolay gelsin.

not: benim makinem Siemens 2280, yazılan cevaplar için marka hiç önemli değil, programda değişiklik yapılabilir.

çamaşır makinesinin saniye olarak çalışma prensibini bilen yok mu?
benim de sorduğum soruya bak ya, saçmalıktan başka bir şey değil.

sayın arkadaşım istedigin zamanlamalar yıkayıcının özelikleri ve yıkanacak materyallerin nitelikerine göre değişim gösterir
1-beyazlar ve renkliler 2-sentetikler 3-yünlüler
Eğer bunları teker teker ele alırsak
beyazlar=agır kirliler vede dezenfekte edilmesi gereken camaşırlardır sonuc itibariyle kuvvetli yıkama gerektirir tambur 17 sn sola 5 sn stop 17 sn saga 56 devir dak. döner
2-tül perde ve az kirli camasırlar 8 sn sola 8 sn stop 8 sn saga 32 devir dak. döner
3-yünlü camaşırlar 3 sn sola 16 sn dinlenme 3 sn saga 27 devir dak döner bu zamanlamalar CE standartlarında ev tipi yıkayıcıların devir degerleridir .

Su alma degerleri kazanın hacimine camaşırın niteligine göre her makinada farklılıklar gösterir her firma ayarlanabilir mekanik seviye şalterleri (5 v la calışan elektronik şalterlerde üretilmiştir) kullanır .
1-Su seviyesi beyazlarda sürtünmeyi çoğaltmak maksadıyla çamaşırı ıslatacak kadar
2- tül perde ve sentetikler tamamı suyun içinde kalacak bicimde
3- yünlüler camaşırın tamamı sun icinde kalacak bicimde ayarlanır
ısıtma= ön yıkamalı programlarda biolojik temizlik için min 33 derece max 47 derece olmalıdır
diğer yıkamalarda istege baglıdır
sutahliye yıkamalar da tahliye motorunuzun kapasitesine 45 sn 75sn arasında ayarlanır durulamalarda 90 sn dir
santrafüj (sıkma)da program boyunca 300 sn çalir 30 sn stop aralıklı prog sonuna kadar devam eder
sanrafüj başlamadan kırışıklık açmak için 60 devir dakkika hızla 40 sn santrafüj yönüne 20 sn de ters yöne 2 defa savurma işleminden sonra 150 devir dak. 25 sn 300devir dak. 37 sn 400 devir dak. 80 sn 600 devir dak. 360 sn yüksek sıkma varsa max 1600 devir dak. kadar 60 sn 100dev aralıklarla çıkılır sutahliye motoru tüm santrafüj programı dahilinde her 150 sn de 30 sn stop olacak şekilde dinlendirilir sanayi tipi yıkayıcılarda firmalar kazan kapasiteleri dogrultusunda ve üretim amaçlarına göre zamanlamalarını seçerler oda firmaların ürün kalitesini yansıtır. size başarılar

Son düzenleme:
çok teşekür ederim arkadaşım, çok yardımcı oldun, Allah razı olsun.

tabi bazı değişikler daha sonra programın üstünde yapılabilir.

bildiğim kadarıyla bu süreler her makinede yanı marka marka değişiklik gösterir..

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri