lavamat çamaşır makinası arızası

meraba arkadaşlar öğrenciyim bizde eski bir aeg lavamat var eski doğru düzgün çalışıyordu hiç bir sorunu yoktu en son yıkamada baktım tambur dönmüyor diğer tüm işlemleri yapıyor ama tambur dönmüyor sadece kayış kopuk değil motor çalışmıyor ama sebebini bulamadım acaba motor mu yandı yandıysa nasıl ölçerim yoksa kömür de mi problem vardır veya kapasitörde mi
hız kontrol devresinde olabilirmi en son ihtimal beyinn
yardımcı olurmusunuz tecrübeli arkadaşlarr
öğrenci olduğumdan eve tamirci çağırsam işçilik parça parası 60-70 den aşşağı almaz zaten makina 40 milyonluk bişi :)

bence ilk önce bu işten anlıyorsan kasnaktan kayışı ayır ve makinayı dönecek program pozisyonuna al eger motor dönerse tambur sıkışmış olabilir eger motor dönmüyorsa motorun kömürlerine bir bak.yerinden sök temizle.eger motor yine çalışmıyorsa hız kontrol kartı üzerinde triac var a1 a2 uçlarını bir anlık kısa devre edip motorun hareket edip etmediğini gözle.bunları denedikten sonra olanları yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

iyi çalışmalar...

motoru boşta enerji wererek çalıştır..eger çalısmıorsa takosunu ölç..eğer boşta çalışıyorsa o zmn kontrol kartı arızalıdır..beyinden olma ihtimali çok düşük..

şimdi makinanın motorunun kayış takılan yeri elinle enerji olmadan dene ama elinle çevir eyer dönüyorsa kömürlerden gelen veya motorun sigortasından gelen bi problem olabilir onları ölçü aleti ile ölç göreceksin ozaman zaten nerden arızalı olacağını

arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkürler makinayı yatırdık kesin motordan eğer siz beyninde bişey yok diyorsanız tabiki ben anlamıyorum elek-hab müh okumama rağmen :D
bana motordan geldi tamburda sıkışma yok motor elle dönüyor boşta bobin dirençlerini ölçeyim dedim beceremedim 5-6 giriş var motora kömürler nerde onu bile anlamadım gerçekten sakın beni küçümsemeyin bu konuda hiç bir bilgim yok motora enerji geliyor uğulduyorrr .

eğer kendim yapabileceğim birşeyse kömürleri değiştirmek veya nasıl ölçeceğimi bana anlatabilecek arkadaş varsa çok sevinirim.örnek bir çamaşır makinası fotosunda gösterirse çok sevinirim..

2 kablo hız kontrol kartından geliyor 2 kablo motorun altında bobinlere dik siyah bişi var anlamadım oraya geliyor 2 kablo 2 kablo da bobinlere nasıl ölçerim ne ederim yardımcı olunnnnnn

arkadaş makinanın modelini (deterjan kutusunun üzerinde yazan ) belirtirsen sana faydalı oluruz her modele göre farklı malzemeler kulanılmıştır .eger makinanın modeli 800 ise vede inleme yapıyorsa arıza hız kontrol kitinde yada PGS (yani beyinde) . eger modeli 550 ise vede yıkama yapıyor sıkma yapmıyorsa motorda . motor hıc dönemiyorsa kondansatör ve PGS kontaklarında problemin var .

lavamat 800 modeli bütün işlemleri gerçekleştiriyor sadece motor dönmüyor.

arkadaşım senin ilk önce bakacagın konpanent beyin. kontakların dan biri yapışıp kaynamış madem talebesin sana benim hediyem bir beyin kargolarım. adresini ulaştır sabah kargolatırım benim yeni yıl hediyem kabul et

ali usta çok teşekkür ederim size özelden mesaj attım adresimi yazdım

ali usta gönderdiğin beyin için çok teşekkür ederim bu devirde sen gibi adam kalmadı heralde yalnız maruzatım varr beyin işe yaramadı söktüm içindeki beyni senin gönderdiğini taktım fakat kazan hala dönmüyor abi bana deki şuraya bak şunları ölçç bakayım abi bugün gittim tamirciye 20 lira eve gelmeye motor değişirse 80 de ona istedi anlıyacağın 30 liralık makinaya 100 lira masraf istiyor
yalnız dikkat ettiğim kadarıyla bizim lavamat 800 ün içindeki nerdeyse tüm parçalar yesyeni gözüküyor.
yardımcı olurmusunnn

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri