Bulaşık Makinesinde Tuz Kullanmalı mıyım?

erdek215

Üye
Siemens 26m882 model bulaşık makinesi aldım. Servis ben evde değilken gelip kurulumunu yapmış. İstanbul anadolu yakasının suları fazla kireçli değil yumuşak olduğundan tuz kullanmayın deyip tuz ayarını kapatmış. Ancak çeşmeden bardağa su aldığımda az da olsa suda beyazlık oluyor. Acaba tuz ekleyip makinenin 1-7 arası olan tuz ayarını 1 e getirip az da olsa tuz kullanmalı mıyım ? bunun yıkama sonucu üzerinde olumsuz bir etkisi olur mu ? Sonuçta hiç tuz kullanmamak makinenin ömrünü kısaltmaz mı ? Eski leydi 170 te hiç tuz kullanmıyorduk rezitansı çürümeye başlamıştı makine bittiğinde ısıtıcı makinenin içinde yanık metal kokusu bırakıyordu ..Ne yapacağım tamamen kararsız kaldım açıkçası..Uzman arkadaşların yorum ve yardımlarını bekliyorum..

bulaşık makinesinde tüz kulanmak gerekir görevi suyu yumuşatmak sudaki kalsiyumu almak durulamayı temiz yapmak leke kalmaması için. şayet tuz kulanmak isteğe bağlı olsaydı kulanma kılavuzuna yazarlardı veya su yumuşatma sistemini yapmayıp ucuza maliyet ederlerdi
bence kulanma kılavuzuna göre kulan ki en randımanlı şekilde sonuç alabilesin.

eğer musluk suyundan çay yapıp bardağa koyduğunuzda berrak bir renk varsa kireç oranı yüksek değildir.Bu durumda yetkili servis bölgesini iyi bildiği için tuz kullanmaya gerek duymamıştır.Benim oturduğum şehirde arçelik yetkili servisi bulaşık makinelerini kurarken sizde olduğu gibi tuz kullanmayı önermiyor ve gerek kalmıyor.yıkamalardan sonra bardaklarda beyaz çizik ve kireç kalıntıları olursa servise şikayetinizi bildirin gelip tekrar durumu değerlendirirler ve farklı önerilerde bulunurlar.İyi günlerde kullanın.

Evet tuz kullanmanız gerekmektedir tuz koyduğunuz reçine grubu (özel bir filtre sistemi) çeşmeden gelen suyu filtre etmektedir özellikle kristalize ve krom tarzı(tencere,çaydanlık vb.)bulaşıklarda su lekesi kireç kalıntıları olmaması için su filtre ediliyor bu filtre sistemi sökülüp temizlenme gibi bir olayı yok kullanacağınız bulaşık makinesi tuzu da bu filtre sistemini temizliyor ve suyun sertlik seviyesini en aza indirgemesiyle beraberinde yıkama başlıyor dolayısıyla tuz kullanmazsanız bu filtre zamanla özelliğini kaybederek,cihazın yıkama performansı yani bulaşıklarda ki temizlik, istenilen neticeyi vermeyecektir.Sonrasında tuz kullansanız da reçine grubu değişmeden verimli bir yıkama elde edilemez. NOT: 3'ü bir arada tablet(deterjan+tuz+parlatıcı) kullanıyorum servise de sordum gerek yok tuz kullanmaya dediler demeyin reçine grubunun temizlenmesini sağlamak için koymanız gerekmektedir! gerek yok diyen servis teknisyenleri ya bilmiyor yeterli tecrübesi yok,yada kasten bu şekilde söylüyorlar arıza yapmazsa nasıl para kazanılabilir? oda tuz buda tuz diye düşünerek te yemeklerde kullanılan tuzu da sakın koymayın (tecrübeye istinaden yanlış anlaşılmasın)bir çay kaşığı kadarı bile reçine grubunun özelliğini kaybetmesine neden olmaya yeter:)) saygılar...

bul mak. 4 dh sertlikte suyla çalışır 4-21 dh arası ise inlet deterjanlar ile tuz kullanmadan çalıştırabilirsiniz 21 dh üstü ise kesinlik le tuz kullanmalısınız sertlik kiti alıp ölçebilirsiniz.

Su sertliğiniz 6dH'ye kadar ise tuz kullanılmamalıdır.

6dH ve üzeri su sertliğinde tuz etkisi içeren tablet kullanırsanız makinenizde yine 21dH sertliğine kadar yine tuz eklenmesi gerekmeksizin iyi sonuç alabilirsiniz.

Kısacası tuz etkisi içeren tablet deterjan kullanıyorsanız tuz kesinlikle kullanmayın. Aksi taktirde tüm cam eşyalarınızdan olursunuz. (korozyon olur)

Tuz etkisi içermeyen toz-sıvı ya da klasik tablet kullanmayı planlıyorsanız belediyenizden su sertliğini dH (alman sertliği) birimiyle öğrenip uygun ayar yapmanızı öneririm. Bu durumda yine kesinlikle tuz etkisi içeren deterjan kullanmayın, aksi taktirde yine cam eşyalarda korozyon görülür.

Uzman arkadaşlar Siemens 26m882 ile ilgili bir sorum olacaktı. Eco 50 programında menüden yoğun kurutma işlemini aktif hale getirdiğimizde bu durum elektrik tüketimini tam olarak ne kadar arttırmaktadır bilgisi olanlar açıklarsa sevinirim.

tuz kullanımı gerekiyor ama ayarında falası zararlı suyu yumusattığı gibi metal aksama zarar veriyor.Birde arkadaşınçeşmedensuyu bardaga koydugumda beyazlık oluyo dedigi suyun tazziğindendir büyük ihtimlle

--->normalde tuz kullanmak gerekir suyun sertliğini ayarlamak için.ancak servis arkadaşlar gelip kullanmamanızı önermişlerse su sertliğini ölçerek söylemişlerdir.sudaki tuz miktarının az olmasıda fazla olmasıda zarar onun için ölcünün iyi olması önemli.
---> musluğu açtığınızda ki gelen suyun beyaz (ayran gibi ise) olması suyunuz klorlanmış olabilir.
Siemens 26m882 model bulaşık makinesi aldım. Servis ben evde değilken gelip kurulumunu yapmış. İstanbul anadolu yakasının suları fazla kireçli değil yumuşak olduğundan tuz kullanmayın deyip tuz ayarını kapatmış. Ancak çeşmeden bardağa su aldığımda az da olsa suda beyazlık oluyor. Acaba tuz ekleyip makinenin 1-7 arası olan tuz ayarını 1 e getirip az da olsa tuz kullanmalı mıyım ? bunun yıkama sonucu üzerinde olumsuz bir etkisi olur mu ? Sonuçta hiç tuz kullanmamak makinenin ömrünü kısaltmaz mı ? Eski leydi 170 te hiç tuz kullanmıyorduk rezitansı çürümeye başlamıştı makine bittiğinde ısıtıcı makinenin içinde yanık metal kokusu bırakıyordu ..Ne yapacağım tamamen kararsız kaldım açıkçası..Uzman arkadaşların yorum ve yardımlarını bekliyorum..

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri