Arçelik 4440 Bulaşık Makinası Çoklu Sorun

feyizu

Üye
Sevgili dostlar evimdeki 8-9 yıllık Arçelik 4440 bulaşık makinasında yaklaşık 2 aydır çeşitli sorunlar gözlemlemeye başladık.Konunun yabancısı olmamakla birlikte "önce danış" prensibinden hareketle siz uzman dostların fikirlerini almak istiyorum.Gözlemlediğim sorunları sırasıyla yazıyorum:
1-Ön yıkama bittiği halde vede program ortalara geldiği halde deterjan kapağı açılmamış (çok sık değil,ayda 1-2 kez oluyor,programı yeniden başlatıyorum yıkama sorunsuz gerçekleşiyor)
2-Ön yıkama bitmiş yıkama devam ediyor ama deterjan topak halinde alt tablaya düşmüş fakat eriyip suya tamamen karışmamış.(bu sorun da 10-15 yıkamada bir oluyor,elle deterjanı ufalayarak suya karışmasını sağlıyorum,yıkama gerçekleşiyor)
3-Program yıkama ve kurutmada tamamlanıyor, program düğmesi ve dolayısıyla makinanın durması gerekirken "trık" düğme dönüyor ve program yeniden başlıyor..bu yaklaşık her 3-5 yıkamada bir karşılaştığımız en can sıkıcı olan sorun,artık programın bitmesine yakın başında bekliyoruz ki program dönmeden kapatabilelim..sonuç ise berbat.. bulaşıkların tamamı temizlenmemiş)
4-Bu sorun da tam tesbit edememekle birlikte yeni huylandığım bir durum ki sanki yıkama sırasında o alıştığımız suyun fıskiyelerden etrefa çarparak çıkardığı şambur şumbur ses zayıf çıkıyor,kapağı açıp bakıyorum heryer ıslak fıskıyeler her seferinde farklı bir yerde duruyor, yani dönüyorlar,su sıcak ama çıkan ses zayıf ve program da sanki kısa sürede sonlanıyor..tabi çıkan bulaşıklar da tahmin edliceği gibi yarısı kirli.

Sevgili dostlar oldukça uzun ve detaylı yazmaya çalıştım, bu arada hemen ekleyeyim deterjan markası,tuz,parlatıcı miktarı, sertlik ayarı,iç temizlik,fıskiye jetlerinin temizliği vs. gibi konuları detaylı inceledim ve sorun göremedim. Makinayı alıp bir gün açacağım ama sorunu bir noktaya kıstıramadığım için tam olarak nereye odaklanacağım konusunda yardımlarınızı ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
İlgilenip yanıt verecek dostlara peşinen teşekkürlerimi iletiyorum.
Sevgiler,saygılar

Sevgili dostlar evimdeki 8-9 yıllık Arçelik 4440 bulaşık makinasında yaklaşık 2 aydır çeşitli sorunlar gözlemlemeye başladık.Konunun yabancısı olmamakla birlikte "önce danış" prensibinden hareketle siz uzman dostların fikirlerini almak istiyorum.Gözlemlediğim sorunları sırasıyla yazıyorum:
1-Ön yıkama bittiği halde vede program ortalara geldiği halde deterjan kapağı açılmamış (çok sık değil,ayda 1-2 kez oluyor,programı yeniden başlatıyorum yıkama sorunsuz gerçekleşiyor)

DETERJAN KAPAĞI ZAMANLA OKSİTLENMİŞ OLABİLİR MEKANİZMADA BULUNAN YAYLAR DEFORME OLABİLİR ÖN KAPAĞI AÇIP GÖZLE KONTROL EDİN...

2-Ön yıkama bitmiş yıkama devam ediyor ama deterjan topak halinde alt tablaya düşmüş fakat eriyip suya tamamen karışmamış.(bu sorun da 10-15 yıkamada bir oluyor,elle deterjanı ufalayarak suya karışmasını sağlıyorum,yıkama gerçekleşiyor)

ÖNCELİKLE ALT SEPET SOL KISMA BUYÜK TABAKLARA TENCERELER KOYMAYIN...KOYARSANIZ SUYUN DETERJAN KABINA ERİŞİMİNİ ENGELLERSİNZ
DETERJAN BAYAT OLABİLİR VEYA İÇERİDE YETERLİ SU MİKTARI OLMASINA RAĞMEN FISKİYELERİNİZİN AĞIZLARI ÇEKİRDEK VS ŞEYLERLE TIKANMIŞ OLABİLİR

3-Program yıkama ve kurutmada tamamlanıyor, program düğmesi ve dolayısıyla makinanın durması gerekirken "trık" düğme dönüyor ve program yeniden başlıyor..bu yaklaşık her 3-5 yıkamada bir karşılaştığımız en can sıkıcı olan sorun,artık programın bitmesine yakın başında bekliyoruz ki program dönmeden kapatabilelim..sonuç ise berbat.. bulaşıkların tamamı temizlenmemiş)

SU BOŞALTMAMA VEYA SU SEVİYE ANAHTARININ TAKILI KALMASI İLE İLGİLİ OLABİLİR

4-Bu sorun da tam tesbit edememekle birlikte yeni huylandığım bir durum ki sanki yıkama sırasında o alıştığımız suyun fıskiyelerden etrefa çarparak çıkardığı şambur şumbur ses zayıf çıkıyor,kapağı açıp bakıyorum heryer ıslak fıskıyeler her seferinde farklı bir yerde duruyor, yani dönüyorlar,su sıcak ama çıkan ses zayıf ve program da sanki kısa sürede sonlanıyor..tabi çıkan bulaşıklar da tahmin edliceği gibi yarısı kirli.

FISKİYELERİ İYİCE TEMİZLEYİN

Sevgili dostlar oldukça uzun ve detaylı yazmaya çalıştım, bu arada hemen ekleyeyim deterjan markası,tuz,parlatıcı miktarı, sertlik ayarı,iç temizlik,fıskiye jetlerinin temizliği vs. gibi konuları detaylı inceledim ve sorun göremedim. Makinayı alıp bir gün açacağım ama sorunu bir noktaya kıstıramadığım için tam olarak nereye odaklanacağım konusunda yardımlarınızı ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
İlgilenip yanıt verecek dostlara peşinen teşekkürlerimi iletiyorum.
Sevgiler,saygılar

YUKARIDA CEVAPLAMAY ÇALIŞTIM
SEVGİLER
HAKAN

YUKARIDA CEVAPLAMAY ÇALIŞTIM
SEVGİLER
HAKAN

Sevgili Hakan kardeşim öncelikle ilgin için teşekkür ederim..Sorunların herbirisi için yeniden inceledim makinayı..
Deterjan kapağının mili sola doğru dışarı çıkmış buldum,elle iterek yerine oturttum bakalım sorun tekrarlayacak mı?
Makinayı yüklerken daha dikkatli olalım bakalım.. alt sol tarafa genellikle tabaklar koyuluyor ve zaten bu sorun da her zaman ortaya çıkmıyor yine de dikkat edelim bakalım faydası olacak mı?
Bu programın sona ermesi sırasında yeniden düğmenin dönmesi sorunu için belirttiğiniz SU BOŞALTMAMA VEYA SU SEVİYE ANAHTARININ TAKILI KALMASI İLE İLGİLİ OLABİLİR nedeni için bu anahtara bir bakayım diyorum..suyun boşaltılamaması da bu anahtar ile mi ilgilidir ve bu anahtar nerededir? Makinanın sol yan sacı altında bir şamandra var acaba o mudur?
Fıskiyelerde gözle görülür bir tıkanma emaresi yok,musluktan su koyuyorum güzelce fıskiyelerden geliyor,başka bir kontrol metodu varmıdır?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sevgiler kardeşim.
Feyiz

Sevgili Hakan kardeşim öncelikle ilgin için teşekkür ederim..Sorunların herbirisi için yeniden inceledim makinayı..
Deterjan kapağının mili sola doğru dışarı çıkmış buldum,elle iterek yerine oturttum bakalım sorun tekrarlayacak mı?
Makinayı yüklerken daha dikkatli olalım bakalım.. alt sol tarafa genellikle tabaklar koyuluyor ve zaten bu sorun da her zaman ortaya çıkmıyor yine de dikkat edelim bakalım faydası olacak mı?
Bu programın sona ermesi sırasında yeniden düğmenin dönmesi sorunu için belirttiğiniz SU BOŞALTMAMA VEYA SU SEVİYE ANAHTARININ TAKILI KALMASI İLE İLGİLİ OLABİLİR nedeni için bu anahtara bir bakayım diyorum..suyun boşaltılamaması da bu anahtar ile mi ilgilidir ve bu anahtar nerededir? Makinanın sol yan sacı altında bir şamandra var acaba o mudur?
Fıskiyelerde gözle görülür bir tıkanma emaresi yok,musluktan su koyuyorum güzelce fıskiyelerden geliyor,başka bir kontrol metodu varmıdır?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sevgiler kardeşim.
Feyiz

merhabalar..
su seviye anahtarı sol yan sacı söktüğünüzde plastik su cebinin içinde bulunan 2 konumlu bir mikro siviçtir. suyun boşalmaması ile ilgili sorun siviçten değil pompa motorundan kaynaklanır.. siviç su boşaldığında şamandıra vasıtası ile aşağı konuma inerek kontak pozisyonalarını yerdeğiştirir şamandrada veya siviçin metal kolundaki bir hata buna neden olabilir su alma ve boşaltma adımlarında birkaç defa gözlemlemek gerekir...
gelelim fiskiyelere...
fıskiyelerin gözle görünür bir tıkanma olmamasına rağmen zayıf dönmesinin nedenlerinin başında
1:aşırı kirden tıkanan kaba ve ince filtrelerden yeterli su miktarının çekilememesi
2:sirkilasyon motorunun plastik pompa grubunun emiş /basma hatlarındaki cam
cam bardak kırılması ile tıkanması veya pompa içindeki helozonik kanatların tıkanması
3:sirkilasyon motoruna bağlı olan kondansatörün arızalı olmasına /değerinin altında kalması nedeni ile zayıf dönüş hızında çalışyor olması
nedeni veya nedenleri olabilir
en iyisi önkapağı açıp kilit mekanizmasını elle off pozisyonuna getirip kapağın örtüleceği yere bir cam kestirilip makinayı çalıştırmakla sorun anlaşılabilir hafızam beni yanıltmıyorsa alt pervanenin hızı dakikada 30 tur gibi olması lazım...
bu konuda tam net rakamı kanyak karrdeşim verebilir
sevgiler
hakan

Gözlemleme için makine boylu boyunca streçle de sarılabilir, problem olmaz die düşünüyorum.

Bir de makine bittikten sonra beynin durmayıp yeni programa başlaması bence program cihazından kaynaklı.

Sevgili dostlar yanıtlarınız doğrultusunda makineyi sökerek durumu gözlemledim yeniden..öncelikle şunu söyleyeyim hani dişçiye gidince diş ağrısı geçermiş ya aynen öyle oldu, makine 2 tur çalıştı ve yazdığım sorunların hiçbirisi gerçekleşmedi..bu arada su alma boşaltma,deterjan alma yıkama durulma herşey normaldi..peki ne buldum? önce makineyi çekince su boşaltma hortumunda deve boynu bağlantısını sağlayan U şeklindeki parça hortumdan ayrılmıştı yerde duruyordu..boru hangi konumdaydı bilemiyorum..sonra su grişindeki süzgeçleri temizledim ,az biraz kireç benzeri parçacıklar vardı..pis su gideri tamamen açık ve temizdi..en önemlisi makinanın arkasında yerde tanımlayamadığım bir parça buldum(aslında parçaya göz aşinalığım var ama nerede gördüm hatırlayamadım,belki çamaşır makinasında da kullanılan bir parçadır,sanki üst tablayı tutan parça gibi) ..1 cm çapında, yine 1 cm yüksekliğinde silindirik dübel benzeri ve üzerinde L harfi olan (left sanki) pembe plastik bir parça ..makinanın görünen her yerine baktım bu parçaya uygun bir yer varmı diye ve belki de bir de R yazılı olanı (Right) vardır diye ama göremedim..buraya resim ekleyebilirsem bulduğum parçayı koyacağım..sonra ön kapakta deterjan kapağını açan mekanizmanin mili biraz oksitlenmişti onu bir diş fırçası ile temizleyip ince yağ ile yağladım defalaca denedim kapak düzgün çalışıyor,program sırasında da 2 kez gözlemledim fırça işaretine gelirken kapak açılıyor deterjan boşalıyor.2 tur çalıştırma sonucunda program yaklaşık 85-90 dk. sürdü ve kurutma dahil her şey normaldi..2. turda bulaşık yükleyerek çalıştırdım tabak çanak tertemiz çıktı..sonuçta boşaltma hortumu ve deterjan kapağına yaptığım müdahele dışında bir şey bulamadım..program sonunda her iki seferde de düğme durması gereken yerde durdu ve yeniden başlamadı.

bu parça makinanın bir parçası mıdır acaba? Yanıt ve destekleriniz için teşekkürler..
Sevgiler,saygılar

valla ben ilk defa görüyorum bunu bi,lse bilse kanyak kardeşim bili,r...

Ben kıyafet askılarına takılan plastiklere benzettim. L de large sembolü olabilir. Yani makineye ait değil. Böyle bir ihtimal var mı?

Ben kıyafet askılarına takılan plastiklere benzettim. L de large sembolü olabilir. Yani makineye ait değil. Böyle bir ihtimal var mı?

Olabilir,hatta kesin odur..şimdi hatırladım nerede gördüğümü..eee boşuna dememişler bir elin nesi iki elin sesi diye..bakın birinin hatırlamadığını bir başkası hatırlayabiliyor..Mutfakta ne işi var derseniz evde bizimle kalan torunumuz maşaallah evin altını üstüne getirebiliyor kısa sürede,onun marifetiyle odalardan mutfağa transfer edilmiş olabilir.

Sevgiler,saygılar dostlar.

Sevgili dostlar bir süre önce evdeki makinada ( Arçelik 4440 Bulaşık makinası ) bahsettiğim sorunlar dün akşama kadar ortadan kalkmıştı (nedenini de bilemedim). Dün gece kızım mutfaktan yanık kokusu geliyor dediğinde bir kablo,bakalit kokusu gibi bir koku algıladım..o sırada hem bulaşık makinası hem de fırın çalışıyordu..ben fırından geliyor olabilir dedim..ancak bir süre sonra mutfağa girdiğimizde bulaşık makinasının eski sorunu tekrarladığını yani program bitmesine rağmen yeniden çalıştığını gördük..yıkama kötüydü tabi ve kurutma yapmamıştı..eşim yeniden deterjan koydu ve baştan çalıştırdı..yemek sonrası mutfağa girdiğinde eşim yere su sızdığını görmüş..durdurup kapağını açtım silme su doluydu..su sıcak ve deterjanlıydı..seviyesi yüksekti ve kapak açılınca epeyce bir su dışarı aktı..suyun fazlasını bir bardakla aldım..kapağı kapattım ..çalışmaya devam etti ama suyu boşaltmadı, yeni su almadı..program düğmesi klasik sesini (çıtır-çıtır) çıkartarak yavaşça dönmeye devam ediyordu..tabi kapattım makinayı.
Şimdi aldığımız koku diyelim ki boşaltma pompası ile ilgili, peki su seviyesinin bu kadar yüksek olmasını neye bağlayacağız? Sorun birden fazla mı acaba? Yani hem suyu boşaltmıyor hem de üzerine yeniden su mu alıyor? Bunlar benim aklıma gelenler, sizler ne önerirsiniz sorun hakkında, nereyi kontrol etmeliyim? elimden bazı onarımlar gelir ..takım alet edevat mevcut..elektrik devrelerini kontrol edebilirim, şema olursa şema okuyabilirim..buna rağmen makinayı servise mi vermeliyim sizce? bu tür sorunlar ne civarda maliyet çıkartabilir sizce? oğlum masraf çok çıkarsa yenisini alalım daha iyi diyor..hanım isyanlarda doğal olarak, 6 kişinin bulaşığını elle yıkamak dert oldu.
Yanıtlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri