bulasık makinası 220 AC giris kondansatoru yandı.yardım

zapkin

Üye
bulasık makinasının 220 ac giristeki kondansator bozuldu.bulamadım.Bu kondansator parazit icin,220 AC yi direk bagla tavsiyelerine ne dersiniz? makinaya bi zararı olur mu?

Piyasadan ancak 0,22 uF 250v 50-60 HZ kondansator bulabildim.

Bozulan kondansator uzerindeki sema asagıdaki resimde.

Bu 0,22 uF yi 220 Ac ye paralel baglasam surekli yuk altında kalacak.patlamasın sonra?

Bozulan kondansatoru actım.1 M ohm direnc bildigimiz kucuk klasik elektronik devre direnci.(ceyrek watt gibi duruyor)

0,15 uF bulamadıgım icin elimdeki 0,22 uF ile kendim bir filtre yapmayı dusunuyorum.Bu degisiklikten dolayı devrenin diger elemanlarında bir deger degisikligi gerekir mi sizce?

0,027 uF yerine 250 V luk yaklasık 2 adet (27 nF civarı) nF bulmayı umuyorum.

Bu nF larda dikkat etmem gereken bi sey var mıdır?

ustatlar yardım lutfen.

ilgilenip cevap yazanlara pesinen tesekkurler.

Ekli dosyalar

• beko kondansator.JPG
    beko kondansator.JPG
    16.3 KB · Görüntüleme: 164
Moderatör tarafında düzenlendi:
sn: zapkin

Bu tarz devreler fıltre amaclı kullanılmaktadır.Öyle birşey olmaz - bu fabrika fazlalığı bağla gitsin demeklede elektrikçilik olmaz.

Size tavsiyem hiç bir şey yapmayın gidin bi hurdacıya bi çamaşır makinası bulun yatırın altına bakın orda ona benzer bir filitre devresi bulacaksınız direk onu alın verin hurdacıyada bir sigara dönün evinize ve makinanıza takın.

Bu tarz devrelerin hesaplarıyla boşu boşuna zaman kaybetmeyin derim ben.

Kolay Gelsin

tavsiyenizi dikkate alıp tamircilere bakacam.tesekkurler.

O kondansatör parazit kondansatörüdür.. Çamaşır makinesinin içinde bulunan röle, motor bobini, açılıp-kapanan kontaklar çalışma anında kısa süreli de olsa yüksek frekanslı elektrik sinyalleri (parazitik sinyaller) üretir. Yüksek frekanslı sinyallerin yakın çevrede bulunan elektronik cihazlarına (TV, radyo, CD çalar, bilgisayar vb.) zarar vermesini önlemek için parazitik sinyalleri önleyen kondansatör kullanılır.

Eğer siz bunu kullanmazsanız yani kabloları direklerseniz diğer elektronik cihazlada makine çalışırken etkilenecek ve zarar göreceklerdir..genelde bu tip kondansatörler aynı kapasitede üretilirler..başka makineden söküp takabilirsiniz..yada yenisini servislerden (yetkili veya özel servislerden) alıp takabilirsiniz..

Kolay gelsin..

Ustalar bana yardım eder misiniz?Benim çamaşır makinemde 220 V girişindeki kondansatör yandı ve ben bunu servisinden temin ettim ve bağladım.Fakat motor çalışmıyor.Ters bağlamış olabilir miyim.Kendim aslen veteriner hekimim ve amatör olarak ilgim var bu konulara, kendim bir şeyler yapmak istiyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...

FreeBird Eğer makine çalışıyor sadece motor çalışmıyorsa;

-Motor Arızalı olabilir kontrol edilir değiştirilir veya tamir edilir..
-Programlama cihazı arızalı olabilir kontrol edilir değiştirilir
-Programlama Cihazı-Hız kontrol ünitesi-Motor arasındaki kablolar arızalı olabilir kontrol edilir ve değiştirilir..

Ama yeni kondansatörü taktıktan sonra makineyi çalıştırdın ve makinede hiç çalışma belirtisi yok ise ;

-Şebeke Kablosunu Kontrol Et
-Taktığın kondansatör arızalı olabilir veya yanlış bağlantı Yapmış Olabilirsin..
-Kapı Emniyet anahtarı arızalı olabilir
-Açma-Kapama anahtarı Arızalı olabilir

Eğer çamaşır Makinesi hakkında ayrıntılı bilgi istiyorsanız aşağıdaki dökümanı indirebilirsiniz..

Çamaşır makineleri

Not: Döküman pdf formatında olduğu için Acrobat reader veya Foxit Reader gibi pdf görüntüleyiciler ile açabilirsiniz..

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri