BULAŞIK MAKİNASI SU BOŞALTMIYOR.

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum sayın arkadaşlarım.
Benim bosch marka bulaşık makinası arıza yaptı. İlk önce musluk resmi olan led yanıyordu. Su almıyor diye düşünmüştüm, fakat su aldığını gördüm. Tekrar çalıştırdım, normal çalışıyordu. Bu seferde suyu boşaltmıyor.
Büyük ihtimalle su pompası çalışmıyor. Ama bu çalışmama problemi pompadan mı, yoksa pompayı besleyen devreden mi bilmiyorum.
Bana ne önerirsiniz ? Pompa alsam ben değiştirebilirmiyim ? Veya başka nereye müdahale etmeliyim.
Görüşlerinizi bekliyorum.
Herkese çok teşekkürler.

modelini belirtmiş olsaydınız belki programsal bir arızası var çalıştığı program karıştı.
bosh yeni modellerde reset mevcut zaman ve program reset yapılabiliyor.eğer varsa bir resetleyin cihazın enerjisini kesip tekrar deneyin derim

Üzerinde BOSCH yazısından başka hiçbir yazı yok. Yani modeli yazmıyor.
Modeline bakmak için gittiğimde program düğmesinin yanında " reset 3 sec. " yazısını farkettim. Düğmeyi reset konumuna getirip, çalıştırdım, 3 led aynı anda yanıp sönmeye başladı. Birkaç saniye çalıştırıp kapattım.

Şimdi ne yapmalıyım ?

üzerinde zaman display ı mevcutsa kısa bir program seçip zamanını azaltın ve programın bitmesini bekleyin
yine de düzelmez ise pompa işine yavaş yavaş yönelebilirsiniz

35 derecelik kısa programa aldım, su alıyor fakat bir vınlama sesi geliyor.
Bu vınlama sesi önceden yoktu.

pompa motoru sıkışmış yada tıkanmış olabilir vınlama seside muhtemelen ondandır

Makineyi reset konumuna alın, aldığınızda 3 sn içinde reset konumuna geçecek ve 1 dakika kadar pompayı çalıştıracaktır. Daha sonra program sıfırlanır. Bu 1 dakika içinde pompanın çalışıp çalışmadığını kulaığınızı dayayarak kontrol ediniz.

Eğer ses olmasına rağmen boşaltmıyorsa filtreleri sökerek temizlemeniz gerekiyor.

Makinenin 1 dakikalık su boşaltma sürecinde hiç ses yoksa makinenin süzgeçlerini sökün, dipte bir vida göreceksiniz, torx T20 tornavida ile bu vidayı sökün ve küçük kapağı kaldırın, pompa pervanesini göreceksiniz. Pervanede yabancı madde olup olmadığına bakın ve elinizle pervaneyi çevirin. Büyük ihtimalle düzelecektir.

Buna rağmen suyu boşaltmıyorsa pompa motoru arızalanmıştır.

Hepinize çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Sayın candoğan62' nin dediği gibi pompanın pervanesine pislik sıkışmış. Temizledikten sonra çalıştırdım ve normal çalışmaya başladı. Vınlama sesi kesildi. Şu an 35 derece kısa programa aldım ve çalışıyor. 15-20 dakika sonra boşaltmaya başlayınca sonucu göreceğiz.

Beni ayıplamayın ama pompanın nerede olduğunu bilmiyordum doğrusu. Bugün yan kapakları, arka kapağı sökmeye çalıştım, pompanın nerede olduğunu görmek için. Tabii ki göremedim. Ayrıca bu bilgi için de candoğan62 arkadaşıma bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kesin sonucu yıkama bittikten sonra tekrar yazacağım.
Hepinize hayırlı geceler diliyorum. Hoşçakalın.

bosch sms 30e02tr reset nasıl yapılır kurutma lambası sürekli yanıyıor

arkadaslar benim maknedesu atmgyor ama svzgecin altgnda vda yok ne yapmaliym

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri