Bosch SGS, Siemens SE Tuşlu Panelli Bulaşık Makinesi Test Programı

candogan62

Üye
Bulduğum yabancı kaynaktan paylaşmak istedim.

İçerikte makinelerin kontrol paneli ve donanım testini bulabilirsiniz.

Bosch ve Siemens'in 1997'den itibaren satılan ve program seçimi tuşla yapılan elektronik modelleri için geçerlidir.

Bildiğiniz üzere bu makinelerde modele göre 2 program tuşu resetleme için kullanılmaktadır. Bu tuşlar da panel üzerinde veya kapının iç yüzünün üst kısmında işaretlidir.

Örneğin SGS5302 için yoğun ve eko program tuşları reset tuşları olarak işaretlenmiştir.

Bu 2 tuşa basılı tutarak makinenin açma kapama tuşuna basıyoruz. 2 düğmeye ait LED'ler yanıp sönüyor ve teste girmiş oluyoruz.

2 reset tuşunun ortasında bulunan program tuşuna (örneğin SGS5302 için normal 55'C tuşu)bastığımızda parlatıcı-tuz Ledleri ve göstergeli modellerde göstergede "8" yanıyor.(çift haneli ise "88") Bu işlem gösterge lambaları ve ekran kontrolü içindir.

Zaman erteleme tuşuna basarsanız da erteleme kontrolü yapıyorsunuz. Yani ekranda "8h" yanıyor.

LED ve ekran kontrolü bittikten sonra yine reset olarak işaretlenmiş 2 tuşa tekrar basınca test programına giriyoruz.

Makine 30sn su boşaltıyor, aquasensor varsa 65sn sensörü kontrol ediyor. Ardından su alarak püskürtmeye başlıyor. Bu esnada deterjan kapağı açılıp ısıtma başlatılıyor. Test adımlarında reset tuşlarının ortasındaki tuşa basarsanız o adımı atlayabiliyorsunuz. (su almaya müdahale edilemiyor)

Su alımı tamamlanıp püskürtme başlayınca ekranda 0 yazıyor, ısıtma devreye girince tekrar "1" görünüyor. Makine 65'C ye varana kadar püskürtmeye devam ederek suyu ısıtıyor. Ardından 60sn su boşaltılıp test programının sonuna geliniyor.

Test programının sonunda ekranda yazan ifadeden hatayı okuyabiliyoruz

0:Sorunsuz test programı
1:Aquasensör hatası
2:Isıtma hatası
4:Doldurma hatası
8:NTC hatası

Test anında makine suyu alamazsa "F" görünür.

Makineyi açma/kapama tuşundan kapatabilirsiniz.

1)65'C ye kadar ısıtma vakit alacağından ısıtma anına geçtiğinde 11A akım okunuyorsa makinede bir problem yok demektir. Test sonlandırılabilir. 2-3A akım varsa ısıtıcı sorunlu anlamına geliyor.

2)Su seviye şalterinde hata olursa ekranda "4" belirir, makine sürekli su alıp boşaltır ve püskürtmeye geçemez.

3)Akış şalterinde sorun varsa ekranda "0" görünür ve su ısıtılmaz. Dolayısı ile püskürtme işlemi son bulmaz.

4)NTC hatasında ise su püskürtülmeye başlandıktan kısa bir süre sonra ekranda "8" hatası belirir ve test programı sona erer.

Ekransız modellerde yoğun yıkama LED'nin yanık kalması ısıtıcı sorunu, normal yıkama LED'inin yanık kalması su seviye hatası, eko yıkama LED'nin yanık kalması ise NTC hatasını belirtir.

Bu test programını Siemens SE25230 makinemde denedim ve test sonunda "1" yanık kaldı. Yani Aquasensör hatası verdi. Halbuki benim makinemde aquasensör yok. Yani sensörü olmayan cihazlarda test "1" ile biterse endişelenmeyin.

Umarım işinize yarar :)

Eline sağlık kardeşim, şimdi görüyorum çok güzel bi paylaşım :)

Bulduğum yabancı kaynaktan paylaşmak istedim.

İçerikte makinelerin kontrol paneli ve donanım testini bulabilirsiniz.

Bosch ve Siemens'in 1997'den itibaren satılan ve program seçimi tuşla yapılan elektronik modelleri için geçerlidir.

Bildiğiniz üzere bu makinelerde modele göre 2 program tuşu resetleme için kullanılmaktadır. Bu tuşlar da panel üzerinde veya kapının iç yüzünün üst kısmında işaretlidir.

Örneğin SGS5302 için yoğun ve eko program tuşları reset tuşları olarak işaretlenmiştir.

Bu 2 tuşa basılı tutarak makinenin açma kapama tuşuna basıyoruz. 2 düğmeye ait LED'ler yanıp sönüyor ve teste girmiş oluyoruz.

2 reset tuşunun ortasında bulunan program tuşuna (örneğin SGS5302 için normal 55'C tuşu)bastığımızda parlatıcı-tuz Ledleri ve göstergeli modellerde göstergede "8" yanıyor.(çift haneli ise "88") Bu işlem gösterge lambaları ve ekran kontrolü içindir.

Zaman erteleme tuşuna basarsanız da erteleme kontrolü yapıyorsunuz. Yani ekranda "8h" yanıyor.

LED ve ekran kontrolü bittikten sonra yine reset olarak işaretlenmiş 2 tuşa tekrar basınca test programına giriyoruz.

Makine 30sn su boşaltıyor, aquasensor varsa 65sn sensörü kontrol ediyor. Ardından su alarak püskürtmeye başlıyor. Bu esnada deterjan kapağı açılıp ısıtma başlatılıyor. Test adımlarında reset tuşlarının ortasındaki tuşa basarsanız o adımı atlayabiliyorsunuz. (su almaya müdahale edilemiyor)

Su alımı tamamlanıp püskürtme başlayınca ekranda 0 yazıyor, ısıtma devreye girince tekrar "1" görünüyor. Makine 65'C ye varana kadar püskürtmeye devam ederek suyu ısıtıyor. Ardından 60sn su boşaltılıp test programının sonuna geliniyor.

Test programının sonunda ekranda yazan ifadeden hatayı okuyabiliyoruz

0:Sorunsuz test programı
1:Aquasensör hatası
2:Isıtma hatası
4:Doldurma hatası
8:NTC hatası

Test anında makine suyu alamazsa "F" görünür.

Makineyi açma/kapama tuşundan kapatabilirsiniz.

1)65'C ye kadar ısıtma vakit alacağından ısıtma anına geçtiğinde 11A akım okunuyorsa makinede bir problem yok demektir. Test sonlandırılabilir. 2-3A akım varsa ısıtıcı sorunlu anlamına geliyor.

2)Su seviye şalterinde hata olursa ekranda "4" belirir, makine sürekli su alıp boşaltır ve püskürtmeye geçemez.

3)Akış şalterinde sorun varsa ekranda "0" görünür ve su ısıtılmaz. Dolayısı ile püskürtme işlemi son bulmaz.

4)NTC hatasında ise su püskürtülmeye başlandıktan kısa bir süre sonra ekranda "8" hatası belirir ve test programı sona erer.

Ekransız modellerde yoğun yıkama LED'nin yanık kalması ısıtıcı sorunu, normal yıkama LED'inin yanık kalması su seviye hatası, eko yıkama LED'nin yanık kalması ise NTC hatasını belirtir.

Bu test programını Siemens SE25230 makinemde denedim ve test sonunda "1" yanık kaldı. Yani Aquasensör hatası verdi. Halbuki benim makinemde aquasensör yok. Yani sensörü olmayan cihazlarda test "1" ile biterse endişelenmeyin.

Umarım işinize yarar :)

Merhaba;
Aynı makinadan bende de var.Dediğiniz gibi yaptım.Ama test sonuçlarına ulaşamadım. ısıtma devreye girince "1" görünüyor diye yazmışınız ama bende 1 görünüyor,bir daha değişmiyor.Bende arızayı göremiyorum.Benim sorunum makinanın bulaşıkları kurutmaya geçmemesi.Arıza acaba nerede.Termostat olabilirmi,yardımcı olabilirmisiniz.:eek:

bu sorun benim makinamdada var. Sorunu tespit etmem makinada bakteri kolonileri görmem oldu.Makinayı dezenfekte etmek için makinanın deterjan gözüne sitrik asit koydum 65 derecede yıkadım 2.kez yıkadım kaybolmadılar.Sonra aklıma ısısal olay geldi ve makinayı testrun'aaldım. test 1'in ilerisine geçmiyor ,fakat tespit etdiğim makinanın ısıtmayışı çünkü 45 dak.sonra ekran 1 iken makinanın kapağını açtım su soğuktu.Yapılacaklar bana göre 1-ısıtıcı kontrolü 2-Kart kontrolü???.Sizler ne dersiniz..

Sorunu bir alman internet sitesindeki resimli sorunçözme forumunda söylenenleri uygulayarak çözdüm.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Makinenin ısıtma sorunu mu vardı? Bir de bahsettiğiniz sitenin linkini paylaşsanız iyi olurdu, oradaki bilgileri de eklerdim. Ben servis değilim, sadece araştırdığım ve kurcaladığım kadarıyla bildiklerimi paylaşıyorum. Bu yüzden elimize ne kadar döküman geçse kar :)

dosyası www.teamhack.de 'den uzantılarıyla ararsanız çıkar veya GOOGLE'den almanca dil seçeneğiyle 'siemens geschirrspüler heizt nicht' yazıp ararsanız resimli harika bir dosya çıkıyor..kolay gelsin.........

Ekli dosyalar

• Universalanleitung_Bosch-Siemens_Geschirrspueler.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 5
Ben denedim arıza 7 göründü fakat ne olduğunu amlayamadım.. Tam test bile edemedi

Makina çalışmıyor

Arkadaşlar merhabalar;
Bosh sgs 5302/12 bulaşık makinemız var. Makinamız durup dururken çalışmamaya başladı. Açma kapama tuşuna bastıpımızda üzerindeki bir takım ledler anlık olarak yanıp sönüyor ve bir daha tepki vermiyor. Normalde panelde 5 adet tuş var. Ön paneli sökünce altından 3 tuş daha çıkıyor.
Panelin sağdan 4. tuşuna basılı tutarak açma tuşuna bastığımda led panelde rakamlar çıkıyor. 4. tuşa basarak 0dan 7ye kadar sayıyor. ama hiç bir şey olmuyor. İnternette araştırdığıma göre, az bulaşık ve yoğun bulaşık tuşlarına basılı tutuluyken açma tuşuna basarsan resetleme yapıyormuş. Fakat sanırım benim 5. tuşum çalışmıyor. Birde panelin altında gizli bulunan 8. tuşa basılı tutup açma tuşuna basınca yine led display yanıyor. Orada da 8. tuşa bastığımda saymaya devam ediyor. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Değerli yardımlarınızı bekliyoruz.
İbrahim ÇOLAK
Bursa

Merhabalar,

Siemens SE25230 bulaşık makinemiz bugün su almamaya ve dolayısıyla yıkama yapmamaya başladı. Test programını çalıştırdığımda 1 hatasını alıyor. Yaklaşık 2 sene öncede suyu ısıtmadığından servis çağırmıştık ve devre kartında sorun olduğunu söyleyip kart sökülüp işlem yapılmıştı. Şuan ki sorun yine devre kartında olabilir mi? Önerilerinizi bekliyorum.

Edit: Bulaşık makinesi ile biraz uğraştıktan sonra, sorunun su girişinin tıkanmasından kaynaklı olduğunu anladık. Sayaçlar 1 -2 yıl önce değişti, sonrasında bir kaç çeşmeden de az su gelmeye başlamıştı. Aynı sorun bulaşık makinesine giden çeşmede de olmuş. Şuan sorunsuz bir şekilde çalışıyor. :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri