kablo hangi kesitte çekilir

rioo

Üye
merhabalar herkese ben birşey öğrenmek istiyorum apartmanlar rezidance lar olsun burdaki 1-aydınlatma ve priz sortileri kaçlık kablo kullanılıyor ve faz-nötr-toprak hangisi kullanılıyor.
2-ana kolon besmele mesela 2*16 mı 4*16 mı kullanılır

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Priz sortileri 2.5 , Aydınlatma Sortileri 1.5mm

Faz nötr toprak 2.5 aydınlatmada topraklama çekilmesi lazım bazı avizeler öyle çünkü...

Trifaze olduğu için 4* kablo kullanılır.

hocam pardon soruyu yanlış sormuş olabilirim bunları biliyorum ama örneğin 3-kahverengi mavi sarı yeşil desek
4-2- de keza buna benzer olsa yani aydınlatma ve prizde hangilerini kullanacağız hangileri nötr hangileri faz hangi sortide toprak kullanışlmaz

lamba ve priz buatları ayrı olacak prizlere 3 adet 2.5 lambalara 2 adet 2.5 linye nötr rengi mavi sarıyeşil toprak kahve veya siyah faz rengi uygun olur. lamba sortilerine yani anahtar ve lambalara 1.5 luk çekebilirsin.slm

lamba ve priz buatları ayrı olacak prizlere 3 adet 2.5 lambalara 2 adet 2.5 linye nötr rengi mavi sarıyeşil toprak kahve veya siyah faz rengi uygun olur. lamba sortilerine yani anahtar ve lambalara 1.5 luk çekebilirsin.slm
Rezistans ustam affına sıgınarak bizim buralarda ağırlıklı olarak priz ve aydınlatma buatı ortak çekliyor. Mesela bir linye hattına 7 priz bağlanabiliyor. bir lamba linyesine de 9 adet ampül. Şimdi mesela biz bir linyeye 5 priz 4 lamba ayarlasak çok büyük bir sıkıntısı olur mu? Yönetmeliğe aykırı bundan önceki cevaplarında okumuştum.. Bunu biliyorum... Arızaları kolay bulma açısından mı bu yönteme başvuruluyor..Daha kolay olsun diye..

lamba priz buatlarının ayrı olması bir çok yönden bizlere kolaylık sağlar burada esas amaç ayrı linyelerden beslenmesi dolayısı ile lamba ve priz sigortalarınında ayrı olması anlamına geliyor. öte yandan boruların ve buatların rahatlaması arıza takibinin daha kolay yapılaması tesisat tellerinin daha rahat çekilmesi olarak ekleyebiliriz. tek linyeden beslenirse hem kabloya fazla yük binmiş hemde bir arıza durumunda hem lamba hemde prizlerin elektriksiz kalmış olurdu. priz değiştirirken sadece o prize ait linye sigortasını kapatır lambadanda istifade edebiliriz. hatta biliyorsunuz şu an yapılan tesisatlarda en az 3 adet priz bağımsız olarak istenmekte. tabii bunlar çok güzel uygulamalar slm

Rezistans ustam affına sıgınarak bizim buralarda ağırlıklı olarak priz ve aydınlatma buatı ortak çekliyor. Mesela bir linye hattına 7 priz bağlanabiliyor. bir lamba linyesine de 9 adet ampül. Şimdi mesela biz bir linyeye 5 priz 4 lamba ayarlasak çok büyük bir sıkıntısı olur mu? Yönetmeliğe aykırı bundan önceki cevaplarında okumuştum.. Bunu biliyorum... Arızaları kolay bulma açısından mı bu yönteme başvuruluyor..Daha kolay olsun diye..
bu tip tesisatlar nasıl oluyorda enerji müsadesi alıyorlar ?yapı denetim nerde tedaş nerde sormak lazım tabiiki slm

lamba priz buatlarının ayrı olması bir çok yönden bizlere kolaylık sağlar burada esas amaç ayrı linyelerden beslenmesi dolayısı ile lamba ve priz sigortalarınında ayrı olması anlamına geliyor. öte yandan boruların ve buatların rahatlaması arıza takibinin daha kolay yapılaması tesisat tellerinin daha rahat çekilmesi olarak ekleyebiliriz. tek linyeden beslenirse hem kabloya fazla yük binmiş hemde bir arıza durumunda hem lamba hemde prizlerin elektriksiz kalmış olurdu. priz değiştirirken sadece o prize ait linye sigortasını kapatır lambadanda istifade edebiliriz. hatta biliyorsunuz şu an yapılan tesisatlarda en az 3 adet priz bağımsız olarak istenmekte. tabii bunlar çok güzel uygulamalar slm
valla doğru sölüyon ustam..çok faydası var dediiniz gibi. öteki türlü bir borunun içinden dünya kadar kablo geçiyor..

hocam pardon soruyu yanlış sormuş olabilirim bunları biliyorum ama örneğin 3-kahverengi mavi sarı yeşil desek
4-2- de keza buna benzer olsa yani aydınlatma ve prizde hangilerini kullanacağız hangileri nötr hangileri faz hangi sortide toprak kullanışlmaz

Soruyu biraz daha açarmısınız ?

prizlerde faz nötr topraklama 3 adet kablo kullanılır.

aydınlatmada normalde 2 adet faz nötr kablo kullanılır fakat,bazı metal armatürlere topraklama hattı da çekilir. uzaktan kumandalı metal armatürler buna örnektir.

Direkten veya yer altından vs. evimize-binaya gelen kolon hattı monofaze 2x kablodur faz ve nötr. topraklama dağıtım hattından yapılmaz,ayrı olarak çekilir.

trifaze ise 4x kablo çekilir 3 faz R-S-T-N 3 faz bir nötr. dairelerde monofaze elektrik kullanıldığı için Nötr hattına ihtiyaç duyulur.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri