Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yesilxx

Üye
mach3 kullanımı ile ilgili türkçe dökümanlar nasıl bulabilirim, mach3 te x y z eksenlerine manuel olarak nasıl hükmedebilirim, bir türlü programı çözemedim, mach3 e işlemek istediğim gcode dosyasını gönderdiğimde başlangıç noktalarını nasıl ayarlayabilim bu konuda döküman yada bilgili arkadaşlar yardım edebilirmi ?

mach hakkında türkçe veya ingilizce dökümanı olan varmı ?? ayarları ve output çıkışlarını ayarlayamadım :(

mach programı hakkında birisi eğitim yapsa çok dua ederim valla
Ben cadcam ciyim cnc ve artcam dokumanı paylaşabilirim

Arkadaşlar bu konu çok derin neresinden başlamak lazım bilmiyorum ama genel sorulara değinelim

1 port ayarları sorulmuş port ayarlarınızı mevcut sürücü kartınıza göre ayarlamanız gerekiyor.yani sizin elinizdeki kartta X dir 3 olabilir bendeki kartta x dir 2 olabilir kartın tasarımına göre bağlantı şekli değişebilir.buna dikkkat etmek lazım

mach 3 e gelince vaktim olsa inanın tükçe kullanım klavuzu hazırlardım.şunu yapabiliriz takip ederim soruları bildiğim kadarı ile cevaplalabilirim.

sadece mach3 ün adım motor ayarlarını anlatsan minnettar kalırım. örnek:
bende metrik 10 sonsuz vida var adımı 1.5 mm yani mesala ben 15 mm ilerlemesini istiyorum herhangibir eksende benim motorum 10 tam tur donmesi lazım bu ayarı nerden veriyoruz?
şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar mach 3 le ilgili , mach3 manual datasheet ingilizcede olsa ekran şekillerine bakmak lazım. mach 3 te config'ten motor tuning e girdiğimizde motor ayarlarını yapmak için servo mu step motor kullanımına göre değişir. buradan steps per , velocity, acc ayarlarını deneyerek uygun olanını buluyoruz. step motorlar için genelde 200 steps per değeri kullanılıyor ama ben step motorda denemedim. Sonra mildeki boşluğa veya motorun yön değişimindeki duraklamayı karşılamak için config menüsünde backlash girip buradaki değerleri sistemine göre ayarlıyorsun.

Arkadaşlar mach 3 le ilgili , mach3 manual datasheet ingilizcede olsa ekran şekillerine bakmak lazım. mach 3 te config'ten motor tuning e girdiğimizde motor ayarlarını yapmak için servo mu step motor kullanımına göre değişir. buradan steps per , velocity, acc ayarlarını deneyerek uygun olanını buluyoruz. step motorlar için genelde 200 steps per değeri kullanılıyor ama ben step motorda denemedim. Sonra mildeki boşluğa veya motorun yön değişimindeki duraklamayı karşılamak için config menüsünde backlash girip buradaki değerleri sistemine göre ayarlıyorsun.

çok teşekkürler hocam
yanlız ben orda anlatılanlardan fazla birşey anlamadım.ben makineciyim elektronik bilgim fazla yok acaba anlamamam ondanmı kaynaklanıyor.yardım ederseniz çok sevinirim.teşekkürler

mach3ile sorunlarınızı çözebilirim

motor ayarları portlarıdaha doğrusu tüm ayarlarda yardımcı olurum

Moderatör tarafında düzenlendi:
mac 2 kur calıştır süper calisiyor mac3 cok ugrastım calısmıyor mac2 super

Bende de Mac2 ve Mach3 var dı ikisinden de çok memnundum özellikle MACH2 den dün arşivi gözden geçiriyordum MACH QUANTUM varmış onu unutmuşum O Gördüğüm ve kullandığım en iyisisi özellikle QUANTUMU u tavsiye ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri