Otomatik Ev Işıklandırma Sistemi

egelisa

Üye
Arkadaşlar evin ışıklarını uzaktan kumanda ile kontrol etmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu sistemi kurmak için ne gerektiğini, sistemin işleyişini anlatabilicek yada maliyetini hesaplayabilecek bir arkadaş varmı ? Yardımlarınızı bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ben bir keresinde alkışa duyarlı bir sistem yapmıştım....
ama fazla bir maliyeti yoktur tahminim

bunu yapmak için neler gerekli ve bunları nerelerde bulabilirim?

Arkadaşım düşüncen güzel akıllı ev sistemleri var bunu duymussundur onlardan hazır devre ala bileceğin gibi bir elektronik mühendisine gidip düşünceni söylersin bir likte bir devre çıkarırsınız ama maliyeti fazla olur

arkadaşım yaptırmakta pahalı bende kendi çapımda uğraşmak istiyorum onun için ne gerekli işleyişi nasıl olur kaynağı nerede bulabilirim bunlar hakkında yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla.

yokmu yardımcı olacak bi arkadaş

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşım meraklı birisine benziyorsun fakat temel olmadan bu işi yapman biraz güç olur ama mümkün.
sana verebileceğim bir tavsiye ışıkları kumanda ile mi yakmak istiyorsun evetse hazır kumanda modülleri mevcut piyasada bu iş için birçok devre var. mesela otolardan garaj kapı açma sisteminde bu türden devreler kullanılır. bu ilk aşama tabi kumanda ve kartı aldıktan sonra kart çıkışları (1 tanede olabilir daha fazlada bu senin kontrol edebileceğin sistemin sayısını belirler) bağlayacağın lamba vb. cihazları sürebileceğin bir devre olacak(çünkü sen tüm lambaları bağlarsan enaz 1000W enerji harcar kumanda modülü bu akımı karşılayamaz) tabi sürücü kısmı basit bir triak devresiyle yapılabilir. Bunları yaptıktan sonra sistem hazır geri kalan hayal gücü...
Arslan Tütüncü E-E Müh.

Herhangi bir kızılötesi uzaktan kumandayla bağlı olduğu odanın ışıklarını yakıp söndürmek.örneğin TV kumandanızın herhangi bir tuşuna basılı tutuyorsunuz ışıklar açılıyor ve aynı işlemi tekrarlayınca ışıklar sönüyor. işlev basit olmasına rağmen devrenin bunu gerçekleştirirken kullandığı prensipler başka devrelere de uygulanabilirliği bakımından ilham kaynağı olabilir. Ayrıca uygulama kolaylığı vardır devreden çıkan 2 kabloyu oda ampulünü kumanda eden düğmeye paralel bağlamak yeterlidir.Devrenin en ilginç yanı çalışması için gereken gerilimi trafo kullanmadan ampul yansada sönsede ayrı bir bağlantı gerekmeden aynı devre üzerinden sağlayabilmesidir. Devreyi ben dizayn ettim ve uzun zamandır kullanıyorum hatta RF kumandalı versiyonuda var çalışmayacak diye korkmayın yıllardır çalışıyor.(Dikkat!!! 220v ile çalıştığınızı unutmayın!)

Lisedeyken bu tarzz vir sistemi arkadaş yapmıştı...Benimde ilgi alanım sayılır biraz...
4-6-8-10 kanallı kontrol edeceğin lamba-priz-vs kadarçıkışı bulunan bir röle kontrollü Radyo frakanslı devre tasarlıyorsun yada piyasada bunlar end elektronikçilerde var buralardan temin edebilirsin bunu..
Eğer evdeki sigortalar her lambayı ayrı ayrı kontrol edeiyorsa işin daha basit sistemi burada kurabilirsin eğer değilse tüm evdeki kontrol edeceğin alıcıları buraya (kontrol kablolarını) taşımalısın ve devredeki röleleri normal anahtar gibi kullanıyorsun gerçekten hoş oluyor...kumandası arabaların alarm kontrol kumandası kadar küçük tavsiyem radyo frekanslı kullan çünkü diğer odalardan ve devrenim çekim alanı geniş olduğu için 20-30 m ve daha fazla uzaklıktan kontrol edebiliyorsun...
Bununla alakalı Sakaryada Burak elektronikte röle kontrollü uzaktan kumandalı elektronik devre var el yapımı değiller orjinal fabrika üretimi maliyeti 2-3 sene önce 40liraydı (4 röleli)şimdi olsa olsa 60-70 ytl arasındır.Sana kolay gelsin...
Semih TURNA
Elektrik-Mekatronik Teknikeri

Evet Her Odaya GİrdİĞİmİzde IŞik Yansa ÇiktiĞimizda SÖnmelİ BÖyle Bİr Sİstem Yapilabİlİrmİ
ucuz Malİyetlİ Herkesİn Yapabİlecegİ

benİm DÜŞÜncem
her Odaya Hareket SensÖrÜ Zaman Ayarli Bİrbİrİnden BaĞimsiz (malİyetİ Bİr SensÖrÜn 15ytl)

fİkİrlerİnİz Beklİyorum

şöyle birşey deneyebilirsin kapının giriş ve çıkışına birer sensör yerleştirisin bunlara elektronik olarak kontrol edersin mesela ilk girişte sensör kaç hareket gördü örneğin 5 kişi içeri girdi ve bunların hareketlerini algıladı o 5 kişi çıkmadan odanın ışıkları sönmesin dersin yani 2. sensöre 5 kere görmeden kapatma komutunu yollarsın bu tarz bişey yaparsın..Ancak maliyetli olur ayrıca pic kullanman gerekli yani kolay ama uğraştırıcı ve maliyetli...
Saygılarımla
Semih turna
Elektrik-Mekatronik teknikeri

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular